Hlavní obsah

Matka japonského rukojmího nabídla Islámskému státu výměnou svůj život

Japonsko v pátek potvrdilo, že se stále snaží dosáhnout propuštění dvou japonských rukojmích, které zadržuje Islámský stát. Lhůta na zaplacení výkupného ve výši dvě stě miliónů dolarů přitom vypršela v 6.50 SEČ. O propuštění prosí i matka jednoho ze zadržovaných, která nabídla svůj život.

Matka japonského rukojmího nabídla Islámskému státu výměnou svůj život

Jen několik málo hodin před ultimátem, které si stanovili únosci, se matka 47letého novináře Kendžiho Gota veřejně obrátila na Islámský stát. Džunko Išidová řekla před novináři: „Můj syn Kendži není nepřítelem Islámského státu. Kdybych mohla nabídnout svůj život při žádosti o propuštění mého syna, byla by to jen malá oběť z mé strany.“

Išidová řekla, že byla udivena a rozhořčena, když se od své snachy v říjnu dověděla, že Goto odjel do Sýrie necelé dva týdny poté, co se mu narodilo dítě, aby zachránil ze zajetí svého přítele, samozvaného vojenského poradce Harunu Jukawu.

„On jel jen zachránit svého přítele. Vždy dával pozor na slabší, vždy pomáhal slabším dětem, než byl on sám,” řekla matka a podle agentury AP se omluvila za „všechny problémy, které syn způsobil“.

Išidová vyzvala japonskou vládu, aby život jejího syna zachránila.

Bez výsledku

Mluvčí vlády Jošihide Suga v pátek zopakoval, že Japonsko se snaží všemi možnými kanály navázat kontakt s únosci.

„Přestože situace zůstává vážná, pokračujeme v hledání spolupráce se všemi lidmi, kmenovými vůdci a náboženskými představiteli, kteří by mohli mít nějaké kontakty, s cílem zajistit brzké propuštění obou Japonců,“ řekl. Přes veškerou snahu se zatím nepodařilo únosce kontaktovat a vyjednávat. [celá zpráva]

Ultimátum vypršelo bez jakéhokoli slova o osudu zajatců.

Japonští rukojmí v zajetí IS

Islámský stát zveřejnil v úterý video, na němž jsou rukojmí. Maskovaný bojovník IS na videu vyzval japonskou vládu k zaplacení částky 200 miliónů dolarů do 72 hodin, jinak rukojmí zabijí. [celá zpráva]

Japonsko se nevyjádřilo, zde je ochotno zaplatit, jen uvedlo, že se neskloní před terorem. V minulosti však několikrát zaplatilo. Tentokrát však vzhledem k výši požadované částky a tomu, že oba Japonci vstoupili do oblasti s vědomím rizika, se tak nejspíš nestane.

Na japonské politice poskytování humanitární pomoci syrským uprchlíkům se podle mluvčího vlády nic nemění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků