Hlavní obsah
Nový kubánský premiér Manuel Marrero Cruz (napravo v černém obleku) ve společnosti prvního tajemníka kubánské komunistické strany Raulem Castrem. Foto: Ramon Espinosa, ČTK/AP

Kuba má znovu premiéra. Funkci obnovila po víc než čtyřiceti letech

Šéfem vlády odsouhlasil v sobotu kubánský parlament dosavadního ministra cestovního ruchu Manuela Marrera. Informovala o tom agentura Europa Press. Naposledy byl premiérem do roku 1976 Fidel Castro, pak byla funkce zrušena.

Nový kubánský premiér Manuel Marrero Cruz (napravo v černém obleku) ve společnosti prvního tajemníka kubánské komunistické strany Raulem Castrem. Foto: Ramon Espinosa, ČTK/AP
Kuba má znovu premiéra. Funkci obnovila po víc než čtyřiceti letech

Funkci premiéra na Kubě obnovila nová ústava, která platí od letošního dubna.

Šestapadesátiletého Marrera, který byl posledních 16 let ministrem cestovního ruchu, navrhl do úřadu premiéra současný kubánský prezident Miguel Díaz-Canel. Předtím ho jako kandidáta schválilo vedení komunistické strany, v jejímž čele stojí Raúl Castro, bratr Fidela Castra.

"Předseda vlády bude pravou rukou prezidenta republiky," napsal státní zpravodajský server Cubadebate. Podle ústavy byl měl být premiér zodpovědný za denní chod vlády, jeho funkční období je pětileté.

Nová vláda i prezident

Parlament  v sobotu schválil i několik místopředsedů nové vlády i ostatní její členy.

Nová kubánská ústava zřídila i funkci prezidenta, předtím byl hlavou tohoto karibského ostrova oficiálně předseda státní rady.

Prezidentem je devětapadesátiletý Díaz-Canel, který stojí v čele země od loňského dubna, tehdy ještě jako předseda státní rady. Prezidentského úřadu se ujal letos v říjnu. Vládní linii ale dál určuje jeho předchůdce v úřadu hlavy státu Raúl Castro (88), který je prvním tajemníkem Komunistické strany Kuby.

Novou ústavu kritizovala místní opozice, podle níž nepřináší větší změny, stále totiž není zaručen pluralitní demokratický systém. I nová ústava zachovává vedoucí úlohu komunistické strany, která na Kubě vládne jako jediná povolená strana přes půl století.

V ekonomické oblasti zakotvila nová ústava změny, které umožnil už před lety Raúl Castro a které dovolily Kubáncům soukromě podnikat. Ústava oficiálně uznává soukromé vlastnictví, roli trhu a zahraničních investic, ale znovu zdůrazňuje, že státní socialistický podnik je hlavním aktérem trhu a že ekonomika bude nadále plánovaná.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků