Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Kcna, Reuters

Končíme se zdrženlivostí, světu předvedeme novou zbraň, hrozí Kim Čong-un

Severní Korea nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu, prohlásil severokorejský vůdce Kim Čong-un na jednání špiček Korejské strany práce (KSP). Současně ohlásil, že světu brzy předvede novou strategickou zbraň.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Kcna, Reuters
Končíme se zdrženlivostí, světu předvedeme novou zbraň, hrozí Kim Čong-un

„Nemáme žádný důvod být dále jednostranně spoutáni tímto závazkem,“ uvedl Kim Čong-un. Jaderné odstrašování je podle severokorejského vůdce nezbytné vůči hrozbám z Washingtonu, který pokračuje ve vojenských cvičeních s Jižní Koreou. Postěžoval si také na „gangsterské sankce a nátlak“.

Současně kritizoval Washington za promarnění času k dialogu. Pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, Severní Korea bude pokračovat ve vývoji strategických zbraní, varoval. „Svět brzy uvidí novou strategickou zbraň v držení KLDR,“ avizoval.

V posledních měsících Severní Korea opět provedla několik zkoušek raket krátkého doletu i dalších zbraní. KLDR tvrdí, že má balistickou raketu schopnou zasáhnout jakékoli místo ve Spojených státech amerických. Test mezikontinentální střely Hwasong-15 provedla v roce 2017. Podle odborníků ale Pchjongjang stále neprokázal, že bojová hlavice je schopná přečkat vstup do atmosféry.

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang vzdal vývoje jaderných zbraní, a teprve potom chtějí odvolat sankce uvalené na zemi za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang požaduje postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Jednání o denuklearizaci KLDR se ocitla na mrtvém bodě od neúspěšného únorového summitu Trumpa s Kim Čong-unem v Hanoji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků