Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Uncredited, ČTK/AP

Kim Čong-un se bojí koronaviru a je v izolaci, tvrdí jihokorejský ministr

Důvodem, proč se severokorejský vůdce Kim Čong-un více než dva týdny neobjevil na veřejnosti, jsou možná jeho obavy z nákazy koronavirem. Prohlásil to jihokorejský ministr pro sjednocení Kim Jon-čchul. V posledních dnech se spekulovalo, že 36letý Kim prodělal operaci srdce a je ve vážném stavu. Některá média dokonce napsala, že je ve vegetativním stavu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Uncredited, ČTK/AP
Kim Čong-un se bojí koronaviru a je v izolaci, tvrdí jihokorejský ministr

„Je pravda, že Kim Čong-un od svého nástupu k moci ještě nikdy nevynechal oslavy Kim Ir-senových narozenin, řada akcí spojených s těmito oslavami ale byla kvůli obavám z šíření koronaviru zrušena, včetně slavnostní hostiny,“ řekl ministr Kim Jon-čchul. Připomněl, že od poloviny ledna se už minimálně dvakrát stalo, že Kim nebyl téměř 20 dní po sobě vidět.

Přiznání, že se Kim skutečně ukrývá na nějakém odlehlém místě ze strachu před nemocí covid-19, „by však pokazilo tvrzení severokorejských státních médií, jak země krizi dokonale zvládá“, uvedl Chad O'Carroll z organizace Korea Risk Group monitorující dění v KLDR.

Severokorejská média téměř každý den informují o tom, jak vůdce odesílá dopisy a věnuje se dalším státnickým činnostem. Místo nynějšího Kimova pobytu ovšem známé není. Předpokládá se, že by mohl být v letovisku Wonsan, protože tam byl spatřen známý obrněný vlak, kterým vůdce zpravidla cestuje.

Jednou z možností, proč by Kim Čong-un setrvával v izolaci, je pandemie koronaviru. KLDR sice tvrdí, že v zemi nebyl zaznamenán jediný případ infekce, odborníci to ale zpochybňují vzhledem k tomu, že Severní Korea hraničí s Čínou a Jižní Koreou, které v předešlých měsících patřily k nejpostiženějším zemím.

Severokorejský diktátor se neobjevil na veřejnosti od 11. dubna. Nápadná byla především jeho nepřítomnost při oslavách narozenin jeho dědečka a zakladatele KLDR Kim Ir-sena 15. dubna, což je v zemi důležité výročí. Server Daily NK později napsal, že Kim se zotavuje z kardiovaskulárního zákroku, který prodělal 12. dubna. Jihokorejští představitelé nicméně v pondělí zopakovali, že v sousední zemi nezaznamenali žádné neobvyklé aktivity, jako například větší přesuny armády, které by vážný stav Kima pravděpodobně provázely.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků