Hlavní obsah
 

Kim Čong-un přiznal velké hospodářské problémy KLDR

Severokorejský vůdce Kim Čong-un vyzval v neděli armádu i diplomaty, aby podnikli opatření zajišťující bezpečnost a svrchovanost vlasti. Na plenárním zasedání ústředního výboru Korejské strany práce Kim v projevu přiznal, že se KLDR ocitla ve vážné ekonomické situaci, uvedla severokorejská agentura KCNA.

 
Kim Čong-un přiznal velké hospodářské problémy KLDR

Podle KCNA Kim nařídil ”napravit vážnou situaci, v níž se ocitla hlavní průmyslová odvětví”. „Podrobně navrhl zaměření boje, který by přinesl rozhodující obrat ve vývoji ekonomiky země i ve standardech života lidí, jak to vyžaduje korejská revoluce a budování silné socialistické země.“

Severokorejské sdělovací prostředky se v pondělí věnovaly části projevu, v níž Kim vyzval ke zvýšení zemědělské produkce a úrovně vědy, vzdělávání a zdravotnictví. Zmínil, že ekonomika země byla zasažena mezinárodními sankcemi.

300 gramů na den

Severní Korea během letošního roku uvedla, že kvůli neúrodě musela opakovaně snížit denní příděly potravin na 300 gramů.

Severokorejský předseda Kim Čong-un při projevu na stranickém zasedání

Foto: ČTK/AP

KLDR nezveřejňuje ekonomické statistiky a informace o stavu jejího hospodářství pocházejí jen ze zahraničních zdrojů. Jihokorejská centrální banka v červenci odhadla, že se ekonomika KLDR loni propadla o 4,1 procenta, což je nejhorší výsledek od hladomoru v 90. letech.

O mimořádné situaci svědčí už samotné plenární zasedání, které podle KCNA pokračuje, což znamená, že se jedná i v pondělí. Podobná stranická zasedání se konají v Severní Koreji jen výjimečně, uvedla jihokorejská agentura Jonhap, natož aby byla tak dlouhá.

Obrana zůstává prioritou

V sobotu Kim předsedal prvnímu dni zasedání, které se sešlo, „aby se překonaly mnohonásobné a tvrdé zkoušky a potíže a dále se urychlil vývoj revoluce“. Klíčové je zachovat protiimperialistickou nezávislost a pevnou vůli.

V projevu Kim řekl podle listu The Guardian, že je potřeba „přijmout pozitivní a ofenzivní opatření, která plně zajistí suverenitu a bezpečnost země“.

Podle agentury AP panují obavy, že severokorejský vůdce vypoví zablokované rozhovory s USA o denuklearizaci a nechá obnovit testy jaderných náloží a mezikontinentálních balistických raket. Stranické zasedání se koná těsně před úterním vypršením lhůty, již dal Kim Spojeným státům na to, aby změnily postoj k rozhovorům o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Pokud tak neučiní, Severní Korea už s USA dál jednat nebude.

Kim Čong-un na plenárním zasedání Korejské strany práce

Foto: ČTK/AP

Zda se Kim ve svém proslovu na stranickém zasedání zmínil o USA nebo o svých záměrech v rozhovorech s USA, KCNA neinformovala. Kim však už dříve dal najevo, že je připraven změnit taktiku, pokud Washington setrvá u sankcí a tlaku na KLDR. Očekává se, že by mohl novou strategii ohlásit ve středečním novoročním projevu.

Kim se v minulých dvou letech sešel třikrát s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, avšak setkání nepřinesla očekávaný výsledek. Na tom posledním v červnu se shodli, že chtějí rozhovory obnovit. Přípravná jednání, která se v říjnu konala ve Švédsku, byla ale neúspěšná, protože KLDR na nich Američany obvinila z neústupnosti, když odmítli postupné uvolňování sankcí, které by pomohlo severokorejskému hospodářství. [celá zpráva]

Rusko a Čína před Vánocemi v zájmu zlepšení životních podmínek obyvatel KLDR navrhly Radě bezpečnosti OSN ukončit některé sankce vůči Severní Koreji. Šlo o uvolnění vývozu uhlí, textilu a mořských plodů i zajištění možnosti Severokorejcům pracovat v zahraničí. Spojené státy byly proti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků