Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na hoře Pektu Foto: KCNA, Reuters

O denuklearizaci už se s USA nejedná, řekl velvyslanec KLDR

Ukončení jaderného programu KLDR už není součástí rozhovorů mezi Severní Koreou a Spojenými státy, zdlouhavá jednání nyní nejsou potřeba. Podle agentury Reuters to v sobotu v prohlášení uvedl severokorejský velvyslanec při OSN Kim Song. Společná práce na likvidaci jaderných zbraní na Korejském poloostrově byla hlavním závazkem z loňské zlomové schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na hoře Pektu Foto: KCNA, Reuters
O denuklearizaci už se s USA nejedná, řekl velvyslanec KLDR

"Nepotřebujeme teď mít zdlouhavé rozhovory se Spojenými státy a denuklearizace už zmizela z vyjednávacího stolu," citoval Reuters velvyslance. "Trvalý a významný dialog" požadovaný Washingtonem jeho prohlášení označuje za "trik" pro účely domácí politické agendy.

Denuklearizaci Korejského poloostrova stanovili Trump s Kimem jako cíl společného úsilí při svém prvním setkání loni v červnu. Od summitu v Singapuru se ale jednání příliš neposunula a oživení nepřinesla ani říjnová pracovní schůzka ve Stockholmu, která podle Severokorejců "nesplnila očekávání".

Spojené státy žádají, aby se Pchjongjang nejprve vzdal vývoje jaderných zbraní, teprve potom jsou ochotny odvolat sankce uvalené na KLDR za její jaderné a raketové zbrojní testy. Pchjongjang by zase rád viděl postupné rušení hospodářských sankcí výměnou za dílčí kroky v odzbrojovacím procesu. Po jednání ve Stockholmu severokorejské ministerstvo zahraničí pohrozilo, že rozhovory ukončí, pokud Washington neupustí od své "nepřátelské politiky" vůči KLDR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků