Hlavní obsah
Sajf Islám Kaddáfí Foto: Profimedia.cz

Kaddáfí podněcoval mocenské soupeření svých synů

V rodině libyjského vůdce Muammara Kaddáfího se pěstovala sourozenecká rivalita. „Otec vedl syny k tomu, aby spolu soupeřili. Drsní bratři někdy dokonce budili dojem, že jediné, na čem jim opravdu záleží, je hřát se v otcově přízni,“ citoval list The Daily Telegraph bývalého příslušníka ochranky, který uprchl do Británie a kterého označuje jen jako Ibrahim.

Sajf Islám Kaddáfí Foto: Profimedia.cz
Kaddáfí podněcoval mocenské soupeření svých synů

„I ve chvílích, kdy už plukovník sáhl k ostrým nábojům proti protestujícímu davu namísto ostrých slov, u nichž skončil Husní Mubarak, panují mezi jeho syny rozpory,“ dodal.

Tvrdý Sajf pod přívětivou maskou

Sajf Islám (38), v posledních dnech a hodinách otcův vyvolený, jinak typický představitel zlaté mládeže, až do minulého týdne představoval zdánlivě liberálnějšího politika a přívětivější tvář režimu. Vypracoval systém reforem, podle analytiků ovšem velmi vágní až naivní.

Už řadu let se domáhal nové ústavy a jako šéf Kaddáfího nadace přispěl k osvobození rukojmí z rukou islamistů a v roce 2007 také bulharských zdravotních sester. „Od toho okamžiku doufali západní diplomaté, že by mohl jednoho dne zdědit otcův trůn,“ poznamenal německý list Süddeutsche Zeitung.

Sajf během studijních pobytů v Evropě navázal styky se západními diplomaty. Po studiu architektury v Tripolisu požádal neúspěšně o víza do Francie a Kanady a nakonec začal studovat ekonomii ve Vídni. V Rakousku se spřátelil s vůdcem extrémní pravice Jörgem Haiderem. Z Vídně se přesunul na studia do Londýna a diplomaté se předháněli o jeho pozornost.

Získal doktorát na prestižní Londýnské škole ekonomiky (LSE) na základě práce „Role občanské společnosti při demokratizaci globálních správních institucí: Od měkké moci ke kolektivnímu rozhodování“. Poté dostala škola podle listu The Guardian v přepočtu 1,5 miliónu liber od libyjské nadace pro mezinárodní charitu a rozvoj, kterou Sajf vedl.

Škola, jak sama nyní přiznala, navíc dostávala peníze i za poradenství pro Libyjský investiční úřad v Londýně. Přiznání přišlo po krvavých událostech v Benghází a ještě předtím, než Sajf Islám pohrozil v libyjské televizi „řekami krve“, pokud odpůrci Kaddáfího vlády neustoupí.

Hannibal Kaddáfí

Foto: Profimedia.cz

Ostatně, ti, kdo Sajfa dobře znají, doporučují nepodceňovat jeho tvrdost. Od dob, kdy jako chlapec lovil se sokoly jeřáby, prý dobře ví, jak důležitá je kombinace zdánlivé poddajnosti, pružnosti a náhlé schopnosti zaútočit.

Brutální Chámis a Hannibal

Z osmi Kaddáfího dětí – sedmi synů a dcery – se politickými ambicemi netají i Mutasím Bilal (34) alias Hannibal. Má pověst muže podstatně brutálnějšího než Sajf Islám a oficiálně působí jako vůdcův poradce pro národní bezpečnost. S použitím síly nemá potíže ani Chámis Kaddáfí, jenž jako šéf speciálních jednotek stojí za brutálním zásahem proti demonstrantům v Benghází.

Kaddáfího potomci mají za sebou obvinění z pašování aut i útoků na své zaměstnance i posluhující personál. „Žili si život rozmazlené mládeže, protože otcovo postavení jim umožňovalo zábavu bez sebemenšího omezování. V tom se podobají synům Saddáma Husajna nebo dětem jiných diktátorů,“ uzavřel někdejší osobní strážce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků