Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

K identifikaci pohlaví nejsou klíčové pohlavní orgány, rozhodl australský soud

Australský nejvyšší soud konstatoval, že pro určení, zda je někdo muž nebo žena, nejsou důležité pohlavní orgány, které jedinec má. Rozhodl tak na základě stížnosti dvou transsexuálů.

Foto: Profimedia.cz
K identifikaci pohlaví nejsou klíčové pohlavní orgány, rozhodl australský soud

Nejmenovaná dvojice transsexuálů si podle listu Daily Telegraph stěžovala, že je úřady berou stále jako ženy, ačkoliv podstoupili přeměnu na muže - nechali si odoperovat prsa a podstoupili hormonální léčbu - s výjimkou operace pohlaví. Úřady v Západní Austrálii je odmítly zapsat jako muže právě s argumentem, že neprodělali operaci pohlaví.

Transsexuálové rozhodnutí soudu vnímají jako velké vítězství. Nebudou už muset podstupovat riskantní operace, jako například konstrukci penisu, aby se definitivně stali někým jiným.

"Charakteristiky, které určují, zda jde o muže či ženu, závisí na fyzických znacích, které může rozeznat společnost," uvedl soud ve verdiktu. "Mezi to rozhodně nepatří znalost toho, jaké má kdo pohlavní orgány," doplnil soud.

Rozhodnutí je v souladu s názorem australské komise pro lidská práva.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků