Hlavní obsah
 

Jsem Tchajwanec, řekl Vystrčil v čínštině v tchajwanském parlamentu

Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun udělil předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) medaili za parlamentní diplomacii. Vystrčil za udělení medaile poděkoval. S odvoláním na slavný výrok amerického prezidenta Johna Kennedyho pak tchajwanským zákonodárcům řekl: „Jsem Tchajwanec”.

 
Jsem Tchajwanec, řekl Vystrčil v čínštině v tchajwanském parlamentu

Jou řekl, že Vystrčil je prvním předsedou Senátu, který za posledních 45 let vystoupil na zasedání Legislativního dvora, tedy v tchajwanském parlamentu.

Předseda tchajwanského parlamentu zároveň poznamenal, že udělení medaile za parlamentní diplomacii je první v tomto volebním období tchajwanského parlamentu. Vystrčilovi poděkoval za to, že na Tchaj-wan přijel, a to i přes „odpor mocností”. Jeho cesta podle něj podporuje univerzální hodnoty svobod. Česko ocenil jako zemi, která vystupuje proti autoritářství a útlaku.

Vystrčil za udělení medaile poděkoval. Vnímá ji jako ocenění celého českého Senátu, kterému poděkoval za podporu. Zopakoval, že Senát považuje za nejdemokratičtější českou instituci.

Vystrčil přiletěl se senátní a podnikatelskou delegací na Tchaj-wan v neděli, zůstane zde do pátku. Jeho návštěva vyvolala silný odpor Číny, která Tchaj-wan považuje za svou vzbouřenou provincii.

Povinnost každého demokrata

Předseda českého Senátu ve svém projevu mluvil o roli světových demokratických parlamentů při obhajobě demokratických principů.

„Obhajoba demokratických principů totiž není ničím jiným než obhajobou a ochranou svobodné demokratické duše našich společností,” řekl tchajwanským zákonodárcům.

Je podle něj povinností každého demokrata podporovat všechny, kteří hájí demokratické principy. Je proto rád, že mohl se senátní delegací na Tchaj-wan přijet.

Připomněl zároveň Kennedyho projev, ve kterém se někdejší americký prezident vymezil proti komunismu a podpořil obyvatele západního Berlína. Kennedy tehdy pronesl slavnou větu „Ich bin ein Berliner” (Jsem Berlíňan). Vystrčil svou řeč zakončil podporou Tchaj-wanu a svobodě. „Jsem Tchaj-wanec,” dodal. Větu zároveň řekl i v čínštině, kterou se na ostrově mluví. Zákonodárci Vystrčila odměnili dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Předseda tchajwanského parlamentu Jou Si-kchun (vpravo) udělil 1. září 2020 v Tchaj-peji předsedovi českého Senátu Miloši Vystrčilovi medaili za parlamentní diplomacii.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Anketa
Vadí vám čínské výhrůžky směrem k šéfovi Senátu Vystrčilovi?
Ano
61 %
Ne
35.3 %
Nemám jednoznačný postoj/Je mi to jedno
3.7 %
Celkem hlasovalo 12042 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků