Hlavní obsah

Vystrčil je jen bezvýznamný drzý oportunista, hodnotí čínský list

31. 8. 2020, 12:50

Čínský státní deník Global Times v pondělí znovu kritizoval návštěvu předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu a zopakoval tvrzení Pekingu, že za touto cestou stojí Spojené státy. Vystrčila označil list za oportunistu, který porušuje diplomatická pravidla a snaží se zviditelnit.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Vystrčil je na Tchaj-wanuVideo: AP

 
Článek

„Během posledních dvou let Spojené státy zásadně změnily politiku vůči Číně, začaly na Čínu útočit a pobízet své evropské spojence, aby se zapojili do nové studené války proti Číně,“ píší Global Times v pondělním úvodníku s tím, že právě tento americký postoj se stal podnětem pro Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan.

„Před několika lety by neměl tu drzost vzepřít se návštěvou Tchaj-wanu principu jedné Číny. To je nová nepříjemná realita – USA budou vždy schopny najít v jistých zemích síly, které podpoří jejich záměr vytvořit frontu proti Číně. Vystrčil tak nemusí být posledním oportunistou, který poruší pravidla v otázce Tchaj-wanu,“ podotýkají Global Times, podle nichž je Vystrčilova návštěva na Tchaj-wanu svou podstatou „zlomyslná“.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Miloš Vystrčil vystoupil na obchodním fóru v Tchaj-peji.Video: AP

Peking považuje Tchaj-wan za svou nedílnou součást a dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Česká republika, stejně jako většina států světa, uplatňuje takzvanou politiku jedné Číny a oficiálně uznává jen pevninskou Čínu.

Zvrácená logika

„Vystrčil tvrdí, že svou cestou na Tchaj-wan podporuje demokracii, a český Senát obvinil Čínu, že odporem vůči cestě se vměšuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jedná se o naprosto zvrácenou logiku. Respektování principu jedné Číny a nerozvíjení oficiálních vztahů s Tchaj-wanem patří k závazkům všech zemí, které mají diplomatické vztahy s Čínou. Proto předsedové Senátu ostatních evropských zemí Tchaj-wan nenavštívili,“ konstatuje list.

Vystrčil na Tchaj-wanu řekl, že chce k cestě inspirovat další politiky

Hlavně nepůsobit podrážděně 

Podle Global Times je třeba dát Vystrčilovu cestu do kontextu se skutečností, že Česká republika byla v minulosti satelitem Sovětského svazu. „V Česku jsou jisté síly, které do diplomacie země zatahují protikomunistickou ideologii, aby daly najevo, že země už je součástí Západu,“ uvádí list.

Vystrčil se očividně snaží návštěvou Tchaj-wanu přitáhnout pozornost a zviditelnit se, soudí čínský deník. „Pokud budeme stupňovat naše reakce na jeho provokace, pomůžeme mu do jisté míry dosáhnout cíle. Kdybychom ho ale naopak úplně ignorovali, mohlo by se zdát, že jeho chování je tolerováno. Především nesmíme působit podrážděně,“ podotýká list.

Čínská ambasáda: Vystrčil je lhostejný vůči čínsko-českým vztahům

„Čína si ve vztahu se Spojenými státy prošla lepšími i horšími obdobími. Předseda českého Senátu, který přijel na Tchaj-wan dělat problémy, je bezvýznamný člověk. O principu jedné Číny nemůže rozhodovat předseda Senátu nějaké malé, odlehlé středoevropské země, ani Washington. Rozhoduje o něm síla Číny a vůle 1,4 miliardy Číňanů,“ zdůrazňuje deník.

Reklama

Výběr článků