Hlavní obsah
Súdánský prezident Umar Bášir, kvůli němuž JAR vystupuje z ICC. Foto: Irada Humbatova , Reuters

JAR odchází kvůli Súdánu z Mezinárodního trestního soudu

Jihoafrická republika vypovídá své členství v Mezinárodním trestním soudu (ICC). Vyplývá to z vládního dokumentu, o němž v pátek informovala agentura Reuters. JAR čelila kritice, že nezadržela súdánského prezidenta Umara Bašíra, kterého ICC stíhá pro závažné zločiny.

Súdánský prezident Umar Bášir, kvůli němuž JAR vystupuje z ICC. Foto: Irada Humbatova , Reuters
JAR odchází kvůli Súdánu z Mezinárodního trestního soudu

„Jihoafrická republika shledala, že její závazky ve vztahu k mírovému řešení konfliktů jsou občas neslučitelné s výkladem Mezinárodního trestního soudu,” stojí podle Reuters v dokumentu, jehož doručení mluvčí OSN odmítl potvrdit. Dokument podepsaný jihoafrickým ministrem zahraničí je datován 19. října.

Záměr vystoupit z ICC oznámila JAR už loni poté, co Pretorie sklidila kritiku za to, že nezadržela Bašíra, když byl v zemi krátce na návštěvě. [celá zpráva] Jihoafrický nejvyšší odvolací soud tehdy uvedl, že vláda Jacoba Zumy porušila závazky vůči ICC, a jednala tak protizákonně.

Bašíra ICC stíhá kvůli podezření ze spáchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. [celá zpráva]

Vystoupení z ICC nedávno oznámilo i středoafrické Burundi. Politicky motivované násilí na jeho území soud vyšetřuje.

ICC je první stálý nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků