Hlavní obsah
 

Íránci slaví pod taktovkou vlády 40. výročí islamizace země

Masivními shromážděními ve všech íránských městech slaví země 40. výročí islámské revoluce. Prezident Hasan Rúhání v projevu na náměstí Svobody v Teheránu vyzval Íránce k jednotě a semknutosti v odporu vůči americkým sankcím a nepřátelům.

 
Íránci slaví pod taktovkou vlády 40. výročí islamizace země

„Po 40 letech lidé stále stojí za ideály revoluce z roku 1979 a islámské republiky,“ řekl Rúhání. Lidé podle jeho slov nechtějí být závislí na imperialistických mocnostech. „Země je se svými více než 82 miliony obyvatel a armádou silnější než před 40 lety a porazí spiknutí nepřátel země,“ uvedl.

Na shromážděních po celé zemi se sešly miliony lidí.

Foto: Vahid Salemi, ČTK/AP

Rúhání se v projevu nijak zvlášť nezabýval hlubokou ekonomickou krizí. „Dnes jsme v psychologické a hospodářské válce,“ řekl Rúhání. Tvrdí, že ekonomickými sankcemi chtěl americký prezident Donald Trump spolu s Izraelem a Saúdskou Arábií oslabit islámský systém a vést k změně režimu v Íránu.

Íránci oslavují 40. výročí islámské revoluce

Foto: Vahid Salemi, ČTK/AP

„To však nebude úspěšné, pokud lidé a vláda budou držet pohromadě,“ řekl a dodal: „Íránský národ má a bude mít kvůli sankcím problémy, my si ale pomůžeme navzájem a překonáme je.“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž vloni odstoupila od dohody o íránském jaderném programu s tím, že smlouva není účinná. USA současně obnovily sankce. [celá zpráva]

Shromáždění sponzoruje vláda.

Foto: Vahid Salemi, ČTK/AP

Národní měna riál ztratila 60 procent hodnoty, výrazně se zvýšila inflace a propadl se vývoz ropy. Ekonomové však neočekávají úplný ekonomický kolaps, protože Iránu se podařilo dostatečně diverzifikovat své hospodářství.

Íránský prezident Hassan Rúhání během slavnostního projevu ke 40. výročí islámské revoluice.

Foto: Vahid Salemi, ČTK/AP

Na shromážděních, která sponzoruje stát, se očekává vysoká účast. Státní média informují o milionech lidí, kteří se účastní akcí. Mottem oslav je „Pyšní na včerejšek a plní naděje pro zítřek“.

Prezident v projevu oznámil, že Írán bude rozšiřovat svou vojenskou kapacitu, byť se mu v tom nepřátelské státy snaží zabránit. „Nežádali jsme a nebudeme žádat o povolení vyvíjet různě typy raket a půjdeme nadále cestou rozvoje naší vojenské síly,“ řekl.

Šáh Mohammad Réza Pahlaví s manželkou opouštějí Írán.

Foto: Anonymous, ČTK/AP

Islámská revoluce svrhla v únoru 1979 režim šáha Mohammada Rezy Pahlavího a od té doby je v Íránu u moci duchovenstvo. Šáh z Íránu odjel a následujícího roku zemřel v Egyptě. Do Íránu se z exilu vrátil Rúholláh Chomejní, který se stal duchovním vůdcem a prosadil islamizaci země. V roce 1989 ho v čele státu vystřídal současný duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků