Hlavní obsah
Demonstranti v jednom z obchodních center v Hongkongu Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Hongkongu by mohl zvláštní status zůstat i po roce 2047, slíbila jeho správkyně

Hongkong by mohl být spravován na základě principu „jedna země, dva systémy” i po roce 2047, kdy vyprší dohoda Británie a Číny z roku 1997 o zvláštním poloautonomním statusu města. Podmínkou však je, aby do té doby zůstalo obyvatelstvo loajální vůči Pekingu. Před místní Legislativní radou to ve čtvrtek prohlásila správkyně Hongkongu Carrie Lamová.

Demonstranti v jednom z obchodních center v Hongkongu Foto: Lucy Nicholson, Reuters
Hongkongu by mohl zvláštní status zůstat i po roce 2047, slíbila jeho správkyně

„Pouze pokud budeme trvat na dodržování principu ´jedna země, dva systémy´, a budeme jej plně a průběžně uplatňovat... pak se domnívám, že budeme v pozici, abychom se dál pohybovali nepřerušovaně a po roce 2047 nenastala žádná změna,” řekla Lamová.

Dnešní sdělení Lamové by podle agentury AP mohlo být vykládáno jako snaha správkyně demonstranty uklidnit a ukončit tak nepokoje, které provincii uvrhly do nejhlubší politické krize od roku 1997. Demonstrace negativně zasáhly hongkongskou ekonomiku, která se propadla do recese, a podle nedávné studie mají neblahý účinek také na psychiku místního obyvatelstva. Policie při protestech zatkla již téměř 7000 lidí.

Británie předala Hongkong do správy Číny v roce 1997 na základě dohody, podle níž si město na 50 let zachová vlastní zákony, tržní ekonomiku a demokratické instituce západního stylu.

Místní obyvatelé nicméně již přes půl roku pořádají masivní protivládní protesty, protože se domnívají, že Peking svobody garantované dohodou postupně omezuje. Mají rovněž obavy o budoucnost města po vypršení stanovené 50leté lhůty.

Demonstranti požadují mimo jiné odstoupení Lamové, vyšetření zásahů policie, které v mnohých případech považují za nepřiměřeně násilné, a širší demokratické záruky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků