Hlavní obsah

V Hongkongu začala největší demonstrace

8. 12. 2019, 10:26 • Aktualizováno 8. 12. 2019, 12:49

V Hongkongu se shromáždily desetitisíce lidí k největší demonstraci za poslední týdny. Hongkongské úřady ji organizující Občanské frontě za lidská práva, která stála za červnovými převážně mírumilovnými milionovými pochody, povolily poprvé od 18. srpna.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V Hongkongu odstartovala masová protestní akceVideo: Reuters

 
Článek

Protestující chtějí podle agentury AFP dát úřadům poslední šanci, aby splnily jejich požadavky. Protivládní demonstrace v Čínou spravované bývalé britské kolonii nepolevují už šest měsíců. Informují o tom světové agentury.

Senát zkritizoval postup Číny v Hongkongu

Domácí

Většinou černě odění lidé různého věku se odpoledne shromáždili v centru města v parku Victoria Park na ostrově Hongkong. Vyvolávali heslo Svobodu pro Hongkong a nesli transparenty se svými požadavky. Objevovaly se vlajky Spojených států, Tchaj-wanu a Británie. Pochod bude pokračovat přes převážně obchodní čtvrti města.

Foto: Vincent Yu, ČTK/AP

Tisíce lidí vyrazili v neděli do ulci Hong Kongu na protivládní demonstrace.

Organizátoři předem vyzvali k pokojné demonstraci, aby se vyhnuli policejním zásahům. Podle účastníků je ale rozhořčení obyvatelstva Hongkongu větší než dříve poté, co správkyně Carrie Lamová odmítla vyhovět jejich požadavkům navzdory tomu, že v místních volbách před dvěma týdny utrpěla porážku.

Policie v Hongkongu po dvanácti dnech ukončila obléhání univerzity

Svět

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Vyvolala je nevole nad návrhem zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Postupně se protesty rozvinuly v širší hnutí proti hongkongské vládě a sílícímu vlivu Pekingu.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků