Článek
„Pouze pokud budeme trvat na dodržování principu ´jedna země, dva systémy´, a budeme jej plně a průběžně uplatňovat... pak se domnívám, že budeme v pozici, abychom se dál pohybovali nepřerušovaně a po roce 2047 nenastala žádná změna,” řekla Lamová.
Dnešní sdělení Lamové by podle agentury AP mohlo být vykládáno jako snaha správkyně demonstranty uklidnit a ukončit tak nepokoje, které provincii uvrhly do nejhlubší politické krize od roku 1997. Demonstrace negativně zasáhly hongkongskou ekonomiku, která se propadla do recese, a podle nedávné studie mají neblahý účinek také na psychiku místního obyvatelstva. Policie při protestech zatkla již téměř 7000 lidí.
Británie předala Hongkong do správy Číny v roce 1997 na základě dohody, podle níž si město na 50 let zachová vlastní zákony, tržní ekonomiku a demokratické instituce západního stylu.
Místní obyvatelé nicméně již přes půl roku pořádají masivní protivládní protesty, protože se domnívají, že Peking svobody garantované dohodou postupně omezuje. Mají rovněž obavy o budoucnost města po vypršení stanovené 50leté lhůty.
Demonstranti požadují mimo jiné odstoupení Lamové, vyšetření zásahů policie, které v mnohých případech považují za nepřiměřeně násilné, a širší demokratické záruky.