Hlavní obsah
Vojenský zásah v letovisku Kangaba Foto: Reuters Tv, Reuters

Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistů v Mali

Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistické organizace v Mali Aliho Majšúa. S odvoláním na prohlášení francouzského ministerstva obrany o tom informovala agentura AFP s tím, že Majšú byl zabit na území Mali již v noci z 8. na 9. října.

Vojenský zásah v letovisku Kangaba Foto: Reuters Tv, Reuters
Francouzští vojáci zabili vůdce džihádistů v Mali

Majšú, původem Maročan, byl považován za zakladatele a současně šéfa džihádistické organizace Skupina podporující islám a muslimy (JNIM), která je spřízněná s mezinárodní teroristickou sítí Al-Káida. V minulosti se přihlásila k řadě útoků i únosů v Mali i v sousední Burkině Faso. Cílem útoků byli i francouzští vojáci.

„Ali Majšú, náboženský vůdce, verbíř a strůjce mnoha atentátů, byl podněcovatelem nenávisti,” uvedla v úterý večer ministryně obrany Florence Parlyová na Twitteru. Podle ní byl dopadený Majšú druhým nejhledanějším teroristou Sahelu.

Majšú býval podle údajů OSN radikálním imámem a organizace jej vedla na mezinárodním sankčním seznamu. Na seznam teroristů ho zařadily také Spojené státy a Evropská unie.

Na 4500 francouzských vojáků bojuje v Mali a dalších zemích Sahelu v rámci protiteroristické operace Barkhane. Při výbuchu nastražené nálože v malijském regionu Ménaka zahynul o víkendu jeden francouzský voják. K útoku se přihlásil Islámský stát. Muslimští radikálové taky podnikli dva útoky na pozice maliských vojáků a desítky jich zabili.

Majšú je letos již druhým dopadeným vůdcem JNIM. V únoru francouzští vojáci zabili druhého nejvýše postaveného muže této skupiny Džamíla Ukášu. Tento islamista stál v čele samozvaného emirátu Sahara, který vyhlásila na severu Afriky teroristická organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků