Hlavní obsah
Plán útoku byl odhalen nedlouho před lednovým zasedáním Africké unie v Addis Abebě. Foto: Profimedia.cz

Eritrejská vláda plánovala masakr na summitu afrických předáků

Za plánovanými útoky během lednového zasedání šéfů států Africké unie v Addis Abebě stojí vláda Eritreje. Uvádí to zpráva OSN, o níž ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Eritrejský generál Te'ame údajně plánoval proměnit etiopské hlavní město v druhý Bagdád. OSN navíc tvrdí, že Eritrea prostřednictvím své ambasády v Keni sponzoruje somálské rebely, kteří jsou ve spojení s Al-Káidou.

Plán útoku byl odhalen nedlouho před lednovým zasedáním Africké unie v Addis Abebě. Foto: Profimedia.cz
Eritrejská vláda plánovala masakr na summitu afrických předáků

Plán útoku odhalily etiopské tajné služby těsně před lednovým zasedáním Africké unie, kterého se obvykle účastní přes 30 předáků afrických zemí. Summitu se účastnili i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Zpráva OSN uvádí, že všechny osoby kromě jedné, jež byly v souvislosti s chystaným útokem zatčeny, byly vycvičeny a přijímaly příkazy přímo od eritrejských armádních velitelů. Další zadržený byl napojen na etiopskou povstaleckou skupinu Oromská osvobozenecká fronta.

Operaci naplánovalo, organizovalo a řídilo oddělení pro vnější akce eritrejské vlády pod vedením generála Te'ameho. Cílem bylo zabít co nejvíce lidí. Útoky se měly soustřeďovat na kongresovou budovu v době přestávky a na oblast mezi sídlem etiopského premiéra a hotelem Sheraton, kde se většina afrických předáků zdržovala. Terčem bylo rovněž místní tržiště, které je největší na kontinentu.

Te'ame řekl jednomu z účastníků, že plánem je učinit z Addis Abeby druhý Bagdád, píše se v dokumentu.

Etiopské služby zadržely připravené sáčky s plastickou trhavinou, plynové lahve, rozbušky a pušku pro odstřelovače. Rumunsko potvrdilo, že pušku prodalo v roce 2004 právě Eritreji. Komise OSN navíc odhalila platby, které spiklenci obdrželi z Eritreje přes prostředníky v Súdánu a Keni.

Posun v taktice

„Dosud se eritrejská podpora zahraničním ozbrojeným opozičním skupinám omezovala na konvenční vojenské operace, ale plán narušení summitu Africké unie v Addis Abebě v lednu 2011, který předpokládal masové smrtící útoky proti civilním cílům a strategické využití výbušnin k navození atmosféry strachu, představuje kvalitativní posun v taktice,“ píší autoři dokumentu. Zatímco do nedávna bylo na aktivity eritrejské vlády v Somálsku a Etiopii nazíráno v souvislosti s nevyřešeným hraničním sporem s Addis Abebou, nový přístup je podle nich bezpečnostní hrozbou pro celý Africký roh a východ Afriky.

Skupina pozorovatelů OSN v Somálsku a Eritreji uvádí, že eritrejské tajné služby jsou aktivní nejen v Keni, Jižním Súdánu a Somálsku, ale i v Džibutsku a Ugandě.

Eritrea nařčení odmítá a k plánu útoků během summitu AU se nevyjádřila. Na eritrejské představitele se nicméně vztahuje zákaz cestovat a zmražení kont a majetku ze strany OSN.

Ve spojení se somálskými islamisty

OSN také tvrdí, že Eritrea prostřednictvím své ambasády v Keni sponzoruje somálské rebely při skupině Aš-Šabáb, kteří jsou ve spojení s Al-Káidou. Měsíční platby vedené přes ambasádu dosahují plateb až 80 000 dolarů měsíčně, informovali pozorovatelé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků