Hlavní obsah
 

Dodávka s 52 migranty prorazila ve španělské Ceutě hraniční plot

Dodávka s 52 migranty prorazila v noci na pondělí hraniční zábrany na přechodu mezi Marokem a severoafrickou španělskou enklávou Ceuta, uvedla agentura AP. Při akci, které místní přezdívají kamikadze, utrpěli čtyři migranti zranění.

 
Dodávka s 52 migranty prorazila ve španělské Ceutě hraniční plot

V nákladním prostoru bílé dodávky bylo natěsnáno 34 mužů, 16 žen a dvě děti, všichni pocházejí ze subsaharské Afriky.

Marocký řidič před svítáním plnou rychlostí projel přes hraniční přechod v jihovýchodní části hranice mezi Marokem a Ceutou. Prorazil přitom kovový plot. Španělští policisté řidiče i migranty zadrželi. Čtyři lehce zranění byli převezeni do nemocnice, kde byli ošetřeni, uvedl server Europa Press.

Fenomén vozů kamikadze, kdy auta s migranty ve vysoké rychlosti prorážejí hraniční bariéry, podle agentury Europa Press v Ceutě poprvé zaznamenali už v roce 2013. Většinou se ale při podobných akcích používala menší auta, ve kterých bylo mnohem méně migrantů.

Čekání na příležitost

Z Maroka do Španělska utíkají afričtí migranti především přes jeho dvě severoafrické enklávy – Ceutu a Melillu. Nedaleko jejich hranic čekají podle agentury DPA desetitisíce migrantů na příležitost dostat se do Evropy. Většinou se pokoušejí přelézt šest metrů vysoký plot, který španělské území od Maroka odděluje.

 

Foto: Mapy.cz

Naposledy na konci srpna přelezlo plot u Ceuty naráz asi 150 migrantů. Řada z nich se přitom zranila o ostnatý drát. Někdy jsou také pašováni v kufru.

Počet migrantů, kteří se z Maroka do Španělska vydávají po moři, se letos výrazně snížil. Podle agentury AFP za to může především Maroko, které je nenechává ze svého území po dohodě se Španělskem a EU vůbec vyplout.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků