Hlavní obsah

Čína zakázala Ujgurům dávat dětem některá muslimská jména

Po nedávném zákazu nošení dlouhých plnovousů a muslimských šátků na veřejnosti Peking pokračuje v omezování práv ujgurské menšiny v neklidné východočínské provincii Sin-ťiang. Podle aktuálního nařízení nesmějí rodiče svým dětem dávat některá muslimská jména, informoval zpravodajský web Der Spiegel.

Čína zakázala Ujgurům dávat dětem některá muslimská jména

Novorozenci nemohou dostat jména, která podle čínských úřadů příliš souvisejí s islámem. Jsou jimi například Saddám, Mekka, Islám, Džihád či Korán. Pokud by se rodiče přece jen pro některé ze seznamu zakázaných jmen rozhodli, úřady by jejich děti nezaregistrovaly do systému. Zanesení v něm přitom opravňuje mimo jiné k přijetí do školy či k přístupu ke zdravotním službám.

Už na počátku dubna Peking zakázal mužům v Sin-ťiangu nošení příliš dlouhých vousů, ženám se zahaleným obličejem zakázal vstup na nádraží a letiště. Čína opatření zdůvodňuje bojem proti islámskému extremismu.[celá zpráva]

Organizace na ochranu lidských práv proti omezením protestují a zároveň varují, že mohou způsobit pravý opak deklarovaného cíle Pekingu. Ujgurové se podle nich mohou dále radikalizovat a útočit na etnické Číňany.

Střety mezi Chany (Číňany) a Ujgury si v Sin-ťiangu vyžádaly v posledních letech stovky obětí. Čínské úřady z většiny násilností obviňují ujgurské separatisty, které označují za teroristy.

Odlehlá ujgurská autonomní oblast Sin-ťiang je bohatá na ropu a zemní plyn. Peking tvrdí, že do ní investoval milióny a že jedná se všemi etnickými skupinami stejně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků