Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Čína blokuje vstup na WikiLeaks

Čína zablokovala přístup na internetový portál WikiLeaks, kde jsou průběžně zveřejňovány interní dokumenty americké diplomacie. Podle agentury AP chce Peking zabránit tomu, aby se k obyvatelům dostaly informace o jednáních čínských politiků, které neodpovídají oficiální linii.

Foto: Profimedia.cz
Čína blokuje vstup na WikiLeaks

Při pokusech připojit se na hlavní stránku WikiLeaks nebo přímo do sekce, kde jsou zveřejněny americké diplomatické depeše, se ve středu uživatelům v Číně zobrazilo upozornění, že stránka byla odstraněna. Stejné upozornění se podle AP obvykle objevuje u stránek, k nimž Čína blokuje přístup. Podle agentury není jasné, kdy Peking blokádu spustil.

Čína omezuje přístup svých obyvatel k internetovým stránkám, které obsahují informace zaměřené proti režimu. Automaticky jsou blokovány stránky disidentů, omezený je i přístup k mezinárodním sociálním sítím jako jsou Facebook a Twitter. Počítačově zdatnější uživatelé ale dokážou blokádu obejít.

Na WikiLeaks už se několik informací o Číně objevilo. Podle jedné ze zveřejněných depeší je Peking srozuměn s tím, že po kolapsu KLDR se Korejský poloostrov sjednotí pod vládou Soulu, což je v rozporu s tím, že Čína oficiálně podporuje KLDR. Zhroucení Severní Koreje přitom kabelogram předpokládal do tří let od smrti současného vládce Kim Čong-ila. [celá zpráva]

Vzhledem k tomu, že jde  o zprávu původem z Jižní Koreje, je otázkou, zda v tomto případě nebylo přání otcem myšlenky, protože přesně totéž si přeje Soul.

Další dokument obviňoval Peking ze zorganizování hackerského útoku proti vyhledávači Google a z vykradení e-mailových účtů. [celá zpráva]

Čína se k obsahu depeší odmítla vyjádřit. "Doufáme, že americká strana odpovídajícím způsobem záležitost vyřeší," uvedlo pouze ministerstvo zahraničí v souvislosti s únikem amerických diplomatických depeší na veřejnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků