Hlavní obsah

Čeští vojáci v Afghánistánu pod palbou, sedm zraněných

V afghánské provincii Lógar byla ve středu po poledni napadena česká vojenská patrola. Sedm vojáků je zraněných, jeden středně těžce.

Čeští vojáci v Afghánistánu pod palbou, sedm zraněných

Útok se podle vyjádření českého ministerstva obrany udál asi čtyři kilometry od základny Shank. Neznámí útočníci na patrolu stříleli z ručních zbraní a protitankových granátometů.

"Patrolu tvořila celkem čtyři vozidla a 21 osob. Čeští vojáci palbu opětovali. Při incidentu utrpěl podpraporčík O.K. (1984) středně těžké poranění, dalších šest vojáků - rotmistr J.M (1979), podpraporčík O.B. (1984), praporčík M.K. (1972), rotný M.D.(1984), nadporučík J.L.(1978) a rotmistr J.H. (1976) jsou zraněni lehce," oznámilo ministerstvo s tím, že nikdo není v ohrožení života.

"Začali útočit v době, kdy naši komunikovali s místním obyvatelstvem. Pohybovaly se tam i místní děti. Někteří útočníci byli usmrceni nebo zraněni," řekl České televizi velitel české jednotky v Lógaru Pavel Lipka.

Čeští vojáci v afghánském Lógaru (Foto: Armáda ČR)

Vojákům byla na místě poskytnuta první pomoc. Jednoho transportovali do americké polní nemocnice v Bagramu, další dva převezli do české polní nemocnice v Kábulu a zbylí zranění jsou v péči lékařů na domovské základně.

Češi stále častěji terčem

Útok měl podobný charakter jako ten z minulého týdne, který skončil zraněním tří Čechů. Dva se z nich se už léčí v Praze. Třetí, s lehkým zraněním, v Afghánistánu zůstal.

Česká republika působí v Afghánistánu v rámci sil NATO, má tam 400 vojáků, přičemž v Lógaru je polovina kontingentu. V úterý ovšem ministerstvo obrany oznámilo, že chce afghánskou misi zdvojnásobit a provinční rekonstrukční tým v Lógaru by posílil o dalších víc než 200 vojáků. Vláda plán schválila ve středu.

Anketa
Měla by ČR navýšit počet vojáků v Afghánistánu, jak to plánuje vláda?
Ano
24.3 %
Ne
75.7 %
Celkem hlasovalo 18364 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků