Hlavní obsah

Čečenec podezřelý z vraždy Politkovské získal falešný pas za úplatek

Čečenec Rustam Machmudov, který je podezřelý z vraždy novinářky Anny Politkovské, získal falešný pas za úplatek ve výši 300 dolarů od úřednice na pasovém oddělení. Úřednice Milana Mežijevová stane před soudem v Grozném. Čelí obviněním z přijetí úplatku ve výši 300 dolarů a ze zneužití pravomocí.

Čečenec podezřelý z vraždy Politkovské získal falešný pas za úplatek

Machmudovův komplic podle žaloby podplatil úřednici, která mu vystavila padělaný cestovní pas. Díky němu pak uprchl do zahraničí, uvedl v pátek internetový server NEWSru.com. Dotyčná úřednice nyní stane před soudem v Grozném, kde bude čelit obviněním z přijetí úplatku, údajně ve výši 300 dolarů (asi 6180 Kč), a zneužití pravomocí.

Milana Mežijevová jako náčelnice oddělení přijímání žádostí o vystavení pasů je obviněná, že od prostředníka přijala úplatek a vystavila pas Machmudovovi, aniž by se s ním osobně setkala a prověřila jeho údaje.

"Pracovnice správy federální migrační služby v Čečensku obdržela 9. prosince 2007 od Rustama Machmudova, na kterého byl kvůli vraždě Politkovské vydán mezinárodní zatykač, žádost o vystavení pasu na jméno člověka zesnulého v roce 2001. V důsledku nesplnění služebních povinností Mežijevové mohl Machmudov uprchnout do zahraničí na padělaný pas," oznámili vyšetřovatelé případu.

Čtyři obvinění před moskevským soudem - zleva Džabrail Machmudov, Ibragim Machmudov, Ravel Rjaguzov a Sergej Chadžikurbanov. FOTO: ČTK/AP

Už při procesu se spolupachateli vraždy, kteří byli zproštěni obvinění [celá zpráva], advokáti obviněných tvrdili, že Rustam Machmudov do zahraničí uprchl díky padělaným dokladům. Podle nich jej získal údajně od tajné služby FSB. Podezřívali ho, že byl konfidentem FSB.

Na Rustama byl osm let před vraždou novinářky vydán zatykač, protože se již v roce 1997 podílel v Moskvě na únosu jednoho podnikatele. Zatímco ostatní únosci se o rok později ocitli za mřížemi, Rustam trestu unikl, protože se dokázal skrývat s cizími dokumenty.

Známou kritičku Kremlu a přehmatů v Čečensku Politkovskou zastřelil najatý vrah v říjnu 2006 ve vchodu do jejího domu v Moskvě. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků