Hlavní obsah
Sestřelený vrtulník Foto: Profimedia.cz

Ázerbájždán sestřelil ruský vrtulník, Moskvě se omluvil

Ruský vrtulník Mi-24 byl v pondělí odpoledne kolem 15:30 sestřelen nad územím Arménie. Případ se stal nedaleko ázerbájdžánské exklávy Nachičevan a zahynuli při něm dva ruští vojáci, třetí byl s lehčími zraněními převezen na domovskou základnu, napsala agentura TASS. k sestřelu se přihlásil Ázerbájdžán.

Sestřelený vrtulník Foto: Profimedia.cz
Ázerbájždán sestřelil ruský vrtulník, Moskvě se omluvil

Moskva uvedla, že helikoptéra byla sestřelena ve vzdušném prostoru mimo bojovou zónu. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že vrtulník doprovázel vojenský konvoj. Není ale jasné, o jaký konvoj se jednalo. Rusko má v Arménii vojenskou základnu, ale ta se nachází zhruba 150 kilometrů od místa sestřelu. Nachičevan leží zhruba 70 kilometrů od Náhorního Karabachu.

K incidentu se později přiznal Ázerbájdžán, který uvedl, že vrtulník „byl sestřelen omylem“. Ázerbájdžán se Rusku omluvil a prohlásil, že je připraven poskytnout kompenzaci. Sestřelení helikoptéry označil za "nehodu", píše agentura TASS.

Mi-24 je velký dvoumotorový bitevní či transportně-bitevní vrtulník určený pro přímou podporu pozemních jednotek, včetně ničení tanků a obrněných cílů. Mezi bitevními vrtulníky je unikátní schopností přepravit až 8 osob nebo 1500 kilogramů materiálu v nákladovém prostoru. Tento typ se účastnil mnoha konfliktů po celém světě, asi nejvýznamnějším byla sovětská válka v Afghánistánu.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Nyní se Karabach a přilehlé území nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků