Hlavní obsah
Australský premiér Scott Morrison Foto: ČTK/AP

Australanku znásilnili v kanceláři ministryně obrany, premiér se omluvil

Australský premiér Scott Morrison se omluvil ženě, která uvedla, že byla na půdě parlamentu znásilněna nejmenovaným kolegou. Zároveň předseda vlády slíbil, že pracovní prostředí v parlamentu a proces vyřizování stížností budou podrobeny přezkumu, napsal web BBC.

Australský premiér Scott Morrison Foto: ČTK/AP
Australanku znásilnili v kanceláři ministryně obrany, premiér se omluvil

Šestadvacetiletá Brittany Higginsová v pondělí poskytla televizní rozhovor, v němž incident popsala. Přístup, s nímž se po incidentu setkala v práci, mnohé pobouřil a šokoval.

Morrison se nyní omluvil za to, jak bylo k stížnosti přistupováno. Incident z března 2019 označil za budíček. „Chci zajistit, aby se všechny mladé ženy, které tu pracují, cítily co nejbezpečněji,“ řekl. Případem se nyní zabývá policie.

Higginsová uvedla, že jí starší kolega po večírku nabídl odvoz domů, místo toho ji ale odvezl do parlamentu. Žena řekla, že byla opilá a usnula v kanceláři ministryně obrany Lindy Reynoldsové. Probudila se při znásilnění. „Brečela jsem, řekla jsem mu, aby přestal,“ řekla stanici Network Ten. Doplnila, že muž poté odešel a nikdo z ochranky jí neposkytl při odchodu z parlamentu pomoc.

V následujících dnech prý žena pociťovala, že se kancelář Reynoldsové snaží incident zlehčovat. „Okamžitě to byl politický problém,“ uvedla. Reynoldsová podle Higginsové řekla, že ji podpoří, pokud podá trestní oznámení. To ale nakonec Higginsová neudělala, protože měla strach, že tím ohrozí svou kariéru. Později prý ale byla požádána, aby se v kanceláři, kde podle ní k znásilnění došlo, zúčastnila jednání. Muž podezřelý ze znásilnění pro ministryni již nepracuje a Higginsová rovněž odešla z politiky.

Morrison se ženě omluvil za jednání ve zmíněné kanceláři a přislíbil, že se bude případem zabývat. „Nemělo se to stát a omlouvám se,“ řekl premiér. Proces vyřizování stížností na pracovišti a profesní kultura budou podle premiéra podrobeny přezkumu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků