Hlavní obsah
Iránský prezident Mahmúd Ahmadínežád Foto: Raheb Homavandi , Reuters

Ahmadínežád odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu. V úterý také potvrdil také výstavbu dalších deseti íránských jaderných provozů. Podle zahraničních agentur rovněž kritizoval Rusko za to, že podporuje rezoluci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) proti Íránu.

Iránský prezident Mahmúd Ahmadínežád Foto: Raheb Homavandi , Reuters
Ahmadínežád odmítl jednat se Západem o íránském jaderném programu

Ahmadínežád odmítl návrh USA a dalších zemí, aby se Írán vrátil k jednacímu stolu. "Íránská jaderná otázka je (pro Teherán) vyřešena. Nebudeme o této záležitosti hovořit (s velmocemi). Rozhovory nejsou třeba," zdůraznil podle Reuters a AFP Ahmadínežád v íránské státní televizi.

USA, které letos přizvaly Írán k dialogu o jeho jaderném programu, daly Teheránu na dohodu čas do konce roku. Nepodaří-li se k ní dospět, čekají Írán asi nové mezinárodní sankce. Izrael dokonce hrozí vojenským řešením problému.

Nedělní zpráva z Íránu o výstavbě deseti nových zařízení na obohacování uranu je podle Ahmadínežáda pravdivá. [celá zpráva]

Teherán přitom není povinen informovat MAAE o plánech na budování jaderných zařízení, pokud k tomu Írán nepoužívá dovážené technologie, poznamenal v televizním vystoupení.

Kritika Moskvy

Íránský prezident vytkl Moskvě, že hlasovala pro nedávnou rezoluci MAAE. "Rusko udělalo chybu, že podpořilo protiíránské rezoluce. A jsme přesvědčeni, že jejich analýzy v tomto ohledu nebyly správné," vzkázal íránský prezident do Moskvy, s níž Teherán udržuje tradičně dobré vztahy, hlavně obchodní.

Rusko nebude stát stranou, pokud se mocnosti dohodnou na zavedení sankcí proti Íránu, uvedl krátce před Ahmadínežádovým vystoupením podle Reuters nejmenovaný vysoce postavený ruský diplomat.

Íránský prezident také vyjádřil přesvědčení, že je nemožné izolovat Írán. Jde podle něj jen o psychologickou válku proti Íráncům. "Je to směšné. Oni nás potřebují víc než my je. Žijí v minulosti," řekl podle AFP v narážce na západní představitele Ahmadínežád.

MAAE v pátek odsoudila jadernou politiku Íránu a vyzvala ho k omezení jaderných provozů. Pro rezoluci hlasovala velká většina zemí včetně Ruska a Číny, které jsou k otevřené kritice Teheránu zpravidla zdrženlivější. Tato rezoluce může otevřít cestu k rezoluci OSN o nových sankcích proti Íránu, kterými již pohrozily především Washington, Londýn a Paříž.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků