Hlavní obsah

Írán se směje světu, schválil 10 nových zařízení na obohacování uranu

Íránská vláda schválila výstavbu deseti nových zařízení na obohacování uranu o velikosti jako provoz v Natanzu. Prvních pět se má začít budovat do dvou měsíců. Oznámila to v neděli podle agentury Reuters státní televize IRIB.

Írán se směje světu, schválil 10 nových zařízení na obohacování uranu

Prezident Mahmúd Ahmadínežád současně podle agentury AFP zveřejnil záměr Íránu obohacovat uran na 20 procent, dosud ho obohacoval jen slabě. Ročně by měl vyprodukovat 250 až 300 tun jaderného paliva.

Teheránská vláda podle státní tiskové agentury IRNA v neděli pověřila Íránskou organizaci pro jadernou energii, aby zahájila výstavbu pěti zařízení na obohacování uranu na místech, která pro to již byla vybrána. Současné má navrhnout dalších pět lokalit, kde by tato zařízení vznikla v budoucnu.

Rozhodnutí íránské vlády přišlo jen dva dny poté, co guvernéři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přijali rezoluci, která požaduje, aby Írán okamžitě přestal obohacovat uran v donedávna utajovaném novém provozu a aby tento svůj projekt zmrazil. Panují totiž obavy, že by Íránci mohli v těchto zařízeních připravovat materiál pro jadernou bombu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků