Hlavní obsah
 

Afghánská policie věděla o hrozbě útoku na perský Nový rok, nezabránila mu

Středeční oslavy perského Nového roku v Kábulu si vybral za cíl sebevražedný atentátník Islámského státu. Odpálil se v davu mezi nemocnicí Alího Abáda a kábulskou univerzitou. Ministerstvo zdravotnictví potvrdilo agentuře Reuters 33 mrtvých a 65 zraněných. Policie o hrozbě věděla, ale atentátu nedokázala zabránit.

 
Afghánská policie věděla o hrozbě útoku na perský Nový rok, nezabránila mu

Počet obětí může ještě růst, protože několik lidí je v kritickém stavu.

Náčelník kábulské policie Daúd Amin řekl televizi TOLO, že se policie o hrozbě útoku na perský Nový rok dozvěděla, a proto posílila bezpečnostní opatření. „Měli jsme naše bezpečnostní síly v chrámu a u něj,“ uvedl.

Atentátník však zaútočil poblíž oslav mimo chráněnou oblast. Odpálil se v davu chodců ve chvíli, kdy Afghánci opouštěli chrám Kart-e Sachi, který se už dříve stal terčem útoků.

„Lidé mířili po konci slavnosti domů plni radosti, když se mezi nimi odpálil sebevražedný atentátník,“ řekl Amin. „Zemřelo mnoho vesničanů,“ dodal.

Zranění při atentátu

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

Policie přitom slíbila už v lednu po atentátu, který si vyžádal přes sto obětí, že zajistí lepší bezpečnost, podotkla agentura Reuters. [celá zpráva]

K útoku se přihlásil Islámský stát, který v posledních měsících zesílil svou aktivitu v Kábulu a spáchal několik brutálních atentátů. „Mučednická operace provedená atentátníkem ve vestě napěchované výbušninami zasáhla shromáždění šíitů během oslav jejich svátku Nourúz v Kábulu," uvedl IS na stránkách agentury Amak.

Tálibán popřel, že by měl s útokem cokoli společného.

Afghánský hasič čistí místo útoku

Foto: Rahmat Gul, ČTK/AP

I Tálibán však útočí, přestože mu vláda nabídla mírová jednání. [celá zpráva] Jeho sebevražedný atentátník se v sobotu odpálil před táborem zahraničních soukromých bezpečnostních složek a zabil tři civilisty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků