Hlavní obsah
Seržant Robert Bales Foto: ČTK/AP

Afghánci nepustli Američany na místo masakru civilistů

Američtí vyšetřovatelé zatím nemohli posbírat důkazy v místech v Afghánistánu, kde americký seržant Robert Bales postřílel 17 civilistů včetně dětí. Nemohli tam ani odebrat vzorky DNA, které by potvrdily, že tam voják byl. Možná je však zajistili afghánští policisté.

Seržant Robert Bales Foto: ČTK/AP
Afghánci nepustli Američany na místo masakru civilistů

„Nemáme přístup na místo činu,“ sdělil CNN americký představitel obeznámený s vyšetřováním.

I obhájce John Henry Browne zmínil, že žaloba kvůli tomu čelí značným problémům: „Není tu místo činu. Armáda se dokonce ani nemohla vrátit do vesnic, kde měly být spáchány činy, z nichž byl obviněn. Nejsou tu vzorky DNA, nejsou tu otisky prstů, není tu doznání.“ Browne rovněž připomněl, že Afghánci pohřbívají své mrtvé velmi rychle. Z těl proto nemohly být ani vyjmuty kulky a poslány na balistickou expertízu.[celá zpráva]

Proti Balesovi svědčí krev obětí, kterou měl na uniformě. Po návratu na základnu také sdělil jednomu ze svých spolubojovníků, že byl venku a zabil afghánské civilisty. Vyšetřovatelům se však nepřiznal.

Seržant Robert Bales (vlevo) při výcviku v Kalifornii před odletem do Afghánistánu.

Foto: Reuters

Seržant 11. března útočil ve dvou vesnicích v okrese Pandžvaj v provincii Kandahár u amerického předsunutého postavení Camp Belambai. Je obviněn, že tam zabil 17 lidí. Dosud však nebylo zveřejněno, kdo je sedmnáctou obětí. [celá zpráva]

Bales byl mimo základnu dvakrát

Osudnou noc měl seržant strážní službu a mohl proto mít na sobě navlečenu kompletní protistřepinovou ochranu a u sebe zbraně, uvedl americký představitel obeznámený s vyšetřováním. Popsal také, co se tu noc na základně dělo a vyvrátil, že by v případu měl hrát roli alkohol.

Američtí vojáci střeží základnu v Kandaháru

Foto: Ahmad Nadeem , Reuters

Bales byl poprvé spatřen, jak opouští základnu kolem jedné v noci. Viděl ho afghánský strážný, ten ale své nadřízené neinformoval. Když se o hodinu později Bales vrátil, nikdo ho neviděl. Asi půl hodinu po návratu na základnu přišel na svou ubikaci a vzbudil minimálně jednoho ze svých spolubydlících.

„Přesný obsah rozhovoru není znám,“ uvedl představitel a dodal, že Bales podle vojáka prohlásil, že zabil civilisty mimo základnu. Jeho spolubydlící to považoval za nesmysl.

Bales poté opustil základnu ještě jednou. To ho opět uviděl afghánský strážný a tentokrát o tom informoval svého velitele.

Okamžitě byla celá základna uvedena do pohotovosti a ustaven pátrací tým. Bales, který byl viděn i na pátrací kameře na balónu, se ale už vracel zpět. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků