Hlavní obsah
 

Afghánská armáda zabila tři velitele Tálibánu, zapojila se do jednání o příměří

Tři místní velitele Tálibánu se podařilo zabít při operaci afghánských speciálních sil, podniknuté ze čtvrtka na pátek. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na páteční vyjádření afghánských speciálních sil. Jde o jeden z mála úspěchů afghánské armády v době, kdy se obnovují tajná jednání USA s Tálibánem, do nichž se zapojila i afghánská vláda.

 
Afghánská armáda zabila tři velitele Tálibánu, zapojila se do jednání o příměří

„Útok afghánských vzdušných sil cílil ve čtvrtek večer na oblast v okresu Čimtal v provincii Balch. Při útoku byl zabit tálibánský stínový šéf okresu šáh Muhammad Džabár a dva divizní velitelé Tálibánu maulví Kadím a Hennajat,“ uvedly v prohlášení afghánské speciální síly.

Radikálové se v době útoku zrovna pokoušeli nastražit improvizované nálože podél hlavní silnice s cílem zaútočit na afghánské síly na západě provincie Balch, která leží na severu země.

Provincie Balch v Afghánistánu

Foto: Novinky

V sobotu ale odpověděl Tálibán v provincii Nangarhár na východě země, když zabil dva americké a jednoho afghánského vojáka. „Zprávy naznačují, že osoba v afghánské uniformě zahájila palbu z kulometu na kombinované afghánské a americké síly,“ uvedl mluvčí koaličních sil Sonny Leggett s tím, že bylo zraněno dalších devět osob. Útočník byl v přestřelce zabit.

Tálibán má pod svou kontrolou nejrozsáhlejší oblasti země od roku 2001, kdy byl svržen při americké invazi. Ovládá nebo je přítomen v polovině oblastí země a má tam i vlastní samosprávu, často paralelní k vládní.

Provincie Nangarhár v Afghánistánu

Foto: Novinky

 Pokračují jednání o ukončení konfliktu

Navzdory střetům pokračují tajná jednání jak ukončit válku v Afghánistánu. Loni Američané jednali s Tálibánem o ukončení vleklé války, kdy by američtí vojáci odešli a Tálibán garantoval, že v zemi nebude působit žádná teroristická organizace.

Rozhovory byly v září ukončeny na základě rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, když při jednom z útoků Tálibánu zemřel americký vojáky.

Do obnovených tajných jednání je nově zapojený afghánský prezident Ašraf Ghání a jeho vysocí bezpečnostní poradci. Jde o značný pokrok, protože dříve s nimi Tálibán omítal jednat s tím, že jde jen o americké loutky, uvedl web The Article s odvoláním na afghánské vládní zdroje.

Americký generál Scott Miller, který v zemi velí mezinárodním silám, má nově právo vetovat jakoukoli případnou dohodu.

Cílem jednání je hlavně snížit počet civilních obětí konfliktu a dosáhnout dlouhodobého příměří. Mluvčí afghánského prezidenta Sadik Sadikki řekl, že příměří je podmínkou pro vnitroafghánské rozhovory mezi kábulskou vládou a vedením Tálibánu.

Počet civilních obětí klesl

Podle zprávy afghánské nezávislé komise pro lidská práva ze 4. února klesl loni počet zabitých a zraněných afghánských civilistů o sedm procent ve srovnání s rokem 2018, když bylo zabito 2817 civilistů a 7955 dalších bylo zraněno.

Jednasedmdesát procent obětí připadá na vrub Tálibánu, 14 procent padá na hlavu vládních sil a za pět procent může Islámský stát.

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo

Foto: Erin Scott, Reuters

Převažuje skepse 

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo je však skeptický. „Byli jsme blízko dohody, ale Tálibán nebyl schopen ukázal vůli nebo ochotu dosáhnout omezení násilí. A nyní požadujeme jasné důkazy jejich vůle a schopnosti redukovat hrozby.“

Podle velitele jižních sil Tálibánu mully Abdula Zahíra „nebyl od velitelů vydán žádný rozkaz k nastolení příměří nebo něčeho podobného.“ „Ptal jsem se našich nejvyšších velitelů a ti nám řekli, abychom pokračovali v našich plánech. Jesliže k něčemu takovému dojde, ohlásí to a zveřejní,“ dodal Abdu Zahír.

„Nejvyšší vůdci Tálibánu jsou připraveni na příměří, ale ne bez podmínek, které budou akceptovány a splněny,“ řekl operační velitel Tálibánu v provincii Hílmand mulla Abdul Rauf. Podle něj i dalších zdrojů polní velitelé nepodporují příměří bez stažení amerických sil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků