Americké stroje spolu se čtyřmi korejskými útočnými letouny F-15K se účastnily společného cvičení v bombardování. Po něm se americké stroje vrátily na své základny na tichomořském americkém ostrově Guam a v Japonsku.

Je to podruhé, co spolu cvičily stroje B-1B a F-35. Stroje F-35 jsou nejmodernější americké bojové letouny páté generace, které jsou určeny nejen k vybojování vzdušné převahy, ale také k úderům na pozemní cíle.

To jim usnadňuje vlastnost „stealth”, kdy jsou obtížně zjistitelné pro radary. Mohou tak plnit role už vyřazených strojů F-117.

Bombardér B-1B je jediný nadzvukový bombardér, který má USA ve výzbroji.

Americký bombardér B-1B doprovázejí americké stroje F-35 a korejské F-15K (dále od kamery)

Americký bombardér B-1B doprovázejí americké stroje F-35 a korejské F-15K (dále od kamery)

FOTO: ČTK/AP

V pondělní odletěl do USA jihokorejský prezident Mun Če-in. V rámci svého pobytu chce jednat o severokorejských jaderných a raketových hrozbách.

Ve čtvrtek promluví na Valném shromáždění OSN, pak se sejde s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a japonským premiérem Šinzem Abem. Očekává se, že se shodnou na pokračování ve spolupráci s cílem dosáhnout denuklearizace Severní Koreje.

Bombardér B-1B shazuje bombu nad Jižní Koreou

Bombardér B-1B shazuje bombu nad Jižní Koreou.

FOTO: ČTK/AP

Zatímco však USA opakovaně upozornily, že mohou využít i vojenských prostředků proti režimu severokorejského vůdce Kim Čong-una, Mun je proti válce na Korejském poloostrově.