Hlavní obsah

Do Konga vyráží pohotovostní týmy, pokusí se zastavit šíření eboly

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Kinshasa

V Demokratické republice Kongo se nadále šíří nákaza virem krvácivé horečky ebola. Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila již dvacet infikovaných a zdravotnické týmy zatím vypátraly na 400 lidí, kteří s nimi mohli přijít do styku. Do odlehlé oblasti na severovýchodě země proto míří týmy odborníků, kteří se pokusí šíření smrtícího viru zastavit.

Foto: Baz Ratner, Reuters

Zdravotníci na západě Afriky používají ochranné oděvy i v porodnicích v Sieře Leone.

Článek

„Zatím neznáme plný rozsah epidemie. Během několika týdnů vyšleme týmy a zjistíme přesně, čemu čelíme,“ řekl agentuře Reuters výkonný ředitel pohotovostních operací WHO Peter Salama.

Riziko z hlediska národní úrovně je podle něj vysoké, z hlediska kontinentu Afriky střední, a pokud jde o celý svět, tedy pandemii, nízké.

Krvácivé horečce už v Kongu podlehli nejméně tři lidé. Jedná se ale o laboratorně potvrzené případy – skutečné číslo může být vyšší.

Místo, kde se virus objevil poprvé...

Kongo spolu s řadou dalších afrických zemí v roce 2014 prodělalo nejzávažnější epidemii eboly v historii. Od prosince roku 2013, kdy se v Guineji objevily první případy, zákeřný vir připravil o život více než 11 tisíc lidí a vyvolal obavy z pandemie. Za oficiálně skončenou označily epidemii Spojené národy až loni v lednu.

Šíření jedné z nejobávanějších nemocí na světě tehdy napomohla nepřipravenost zdravotnictví na epidemii takových rozměrů a fakt, že lékaři v mnoha případech neidentifikovali, o jakou infekci se jedná. V nemocnicích se tak nakazili další pacienti i zdravotnický personál.

Krvácivá horečka ebola se šíří dotekem s krví a tělesnými tekutinami nakaženého. První příznaky se podobají chřipce, rychle se ale zhoršují. Později se přidává zvracení a krvácení, dále vnější i vnitřní krvácení. Nakonec dochází k rozkladu tkání.

Smrtnost se liší podle typu viru v rozmezí cca 30 až zhruba 80 procent. Smrt nebo postupné uzdravení nastává během zhruba deseti dní.

Reklama

Související témata:

Související články

V Kongu propukla další epidemie eboly

Na severovýchodě Demokratické republiky Kongo propukla epidemie eboly. Kolik lidí se už nakazilo, zatím není jasné. Světová zdravotnická organizace podle...

Ebola se dál šíří Kongem

Světová zdravotnická organizace (WHO) v neděli potvrdila druhý případ nákazy virem ebola v Kongu. Organizace to oznámila poté, co se tento týden na...

Výběr článků

Načítám