„Severní Korea odpálila neznámou raketu v oblasti Bukchang v provincii Pchjongjang,“ uvedl zdroj z jihokorejské armády.

Představitel americké vlády řekl stanici ABC News, že šlo o raketu středního doletu, která se rozpadla několik minut po startu a dopadla do Japonského moře.

Podle něj šlo o nový typ rakety, který už Severní Korea tento měsíc testovala dvakrát.

CNN s odvoláním na vládní zdroj uvedla, že šlo patrně o raketu středního doletu typu KN-17. Stanice spočítala, že od nástupu Donalda Trumpa o funkce šlo o devátý test rakety.

Mluvčí americké armády uvedl, že raketa neopustila severokorejské území a pro USA nepředstavovala hrozbu.

"Svým raketovým testem, byť neúspěšným, projevila Severní Korea neúctu k přáním Číny a jejího váženého prezidenta (Si Ťin-pchinga). To je špatné," napsal Trump na Twitteru. Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína KLDR pohrozila, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.

Za nepřijatelnou označil severokorejskou zkoušku i japonský premiér Šinzó Abe.

„Provokace před volbami”

Představitel americké vlády v sobotu řekl Reuters, že nejnovější test by mohl urychlit přijetí nových jednostranných ekonomických sankcí USA vůči KLDR. Trumpova administrativa podle tohoto zdroje čekala "nějakou severokorejskou provokaci" před jihokorejskými prezidentskými volbami, které se budou konat 9. května.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na soutěži posádek tanků

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na soutěži posádek tanků

FOTO: KCNA, Reuters

Severní Korea zkouškami balistických střel opakovaně porušuje rezoluci Rady bezpečnosti Spojených národů. Uskutečnila dělostřelecké cvičení a ze satelitních snímků je patrné, že se zřejmě chystá na další jaderný test.

Balistické střely, které by mohly být brzy schopné nést jaderné hlavice, znepokojují Spojené státy a jejich spojence. Jižní Korea je navíc přímo ohrožena dělostřelectvem, které je rozmístěno podél hranice. [celá zpráva]

Letadlová loď USS Carl Vinson u pobřeží Nagasaki

Letadlová loď USS Carl Vinson u pobřeží Nagasaki

FOTO: Uncredited, ČTK/AP

Podle amerického armádního velitele pro oblast Pacifiku Harryho B. Harrise KLDR usilovně pracuje na tom, aby získala možnost ostřelovat Spojené státy, Austrálii a Jižní Koreu. „Kim Čong-un dosahuje pokroku a všechny národy by to měly brát vážně, protože jeho rakety míří všemi směry,“ varoval Harris. [celá zpráva]