Hlavní obsah
Velitel americké armády v Pacifiku Harry B. Harris Foto: Yuri Gripas, Reuters

Nic vážnějšího jsem nezažil, říká velitel americké armády ke korejské krizi

Hrozby KLDR je třeba brát jako reálné a je třeba s tím něco udělat, varoval americký armádní velitel pro oblast Pacifiku Harry B. Harris, který vystoupil před senátní komisi pro ozbrojené složky. Severokorejský režim pohrozil, že je odhodlán proti Spojeným státům a jejich spojencům použít jaderné zbraně. Harris uvedl, že současné napětí na Korejském poloostrově je nejvážnější krizí, jakou zažil.

Velitel americké armády v Pacifiku Harry B. Harris Foto: Yuri Gripas, Reuters
Nic vážnějšího jsem nezažil, říká velitel americké armády ke korejské krizi

„Krize na Korejském poloostrově je nejhorší, jakou jsem kdy viděl. Ve zpravodajské komunitě se objevují pochybnosti, zda Kim Čong-un (jaderné zbraně) má. Já ale musím předpokládat, že je má a hrozba je reálná,“ citovala televize Fox News Harrise, který je v armádě od roku 1978.

Severní Korea podle něj usilovně pracuje na tom, aby získala možnost ostřelovat Spojené státy, Austrálii a Jižní Koreu. „Kim Čong-un dosahuje pokroku a všechny národy by to měly brát vážně, protože jeho rakety míří všemi směry,“ varoval velitel americké armády pro oblast Pacifiku.

Podle něj je třeba s tím něco dělat. Pokud se tak nestane, mohou se vojenské možnosti KLDR skutečně přiblížit tomu, o čem její představitelé mluví.

Srovnávat současnou situaci s Karibskou krizí z roku 1962, kdy byl svět kvůli sovětským raketám středního doletu na Kubě na pokraji jaderné války, Harris nechtěl. Varoval však, že pokud bude mít Severní Korea k dispozici balistické střely s jadernými hlavicemi, nebude je váhat použít vůči komukoliv.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un při přehlídce severokorejské armády

Foto: Kcna, Reuters

Velitel americké armády pro pacifickou oblast nicméně vyjádřil naději, že se americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a ministrovi obrany Jamesi Mattisovi ve spolupráci s Číňany, kteří jsou jedinými severokorejskými spojenci, podaří najít diplomatické řešení krize.

„Naším cílem je, aby byl Kim Čong-un opět při smyslech, a ne aby byl na kolenou. Pokud to ale bude třeba, máme síly připravené bojovat ještě dnes,“ řekl Harris závěrem.

Americký prezident Donald Trump

Foto: ČTK/AP

Diplomatické řešení je zatím v nedohlednu. Vysoký představitel režimu Kim Čong-una, který byl zmocněn hovořit za Severní Koreu, ve čtvrtek varoval, že KLDR s jadernými testy a zkouškami balistických střel nikdy nepřestane. Právě tyto aktivity přitom napětí na Korejském poloostrově vyvolaly. [celá zpráva]

Balistické střely, které by mohly být brzy schopné nést jaderné hlavice, totiž znepokojují Spojené státy i jejich spojence. Jižní Korea je navíc přímo ohrožena dělostřelectvem, které je rozmístěno podél hranice. Donald Trump v této souvislosti varoval, že hrozí „velká, velká válka“. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků