Hlavní obsah

Severní Koreu vyřešíme i bez Číny, prohlásil Trump

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Washington
Aktualizováno

Americký prezident Donald Trump v pondělním rozhovoru pro deník The Financial Times prohlásil, že Spojené státy podniknou jednostrannou akci, aby eliminovaly hrozbu severokorejských jaderných zbraní, pokud nezvýší Čína svůj tlak na Pchjongjang.

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Donald Trump

Článek

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem při jeho návštěvě v USA by Trump mohl na Floridě probrat rostoucí nebezpečí, jaké představuje Severní Korea.

Dobrá, jestliže Čína nebude řešit Severní Koreu, my budeme. To je všechno, co vám řeknu.
Donald Trump

„Čína má velký vliv na Severní Koreu. A Čína se buď rozhodne nám pomoci se Severní Koreou, nebo nebude chtít,“ pravil Trump v Oválné pracovně Bílého domu a pokračoval: „Jestliže to udělají, bude to velmi dobré pro Čínu, a jestliže ne, nebude to dobré pro nikoho.“

Americký prezident dal najevo, že bude řešit korejskou otázku ať už s pomocí Číny, nebo bez ní. Na dotaz, zda zvažuje velký obchod, že by Čína zvýšila tlak na Pchjongjang výměnou za stažení amerických vojáků z Jižní Koreje, jak navrhl Peking, Trump odpověděl: „Dobrá, jestliže Čína nebude řešit Severní Koreu, my budeme. To je všechno, co vám řeknu.“

Foto: Reuters

Prezidenti Číny a Spojených států Si Ťin-pching a Donald Trump

Strach z KLDR

Spojené státy vnímají KLDR jako nejaktuálnější hrozbu kvůli pokroku, který udělala ve své raketové technice a ve vývoji střel s dlouhým doletem. Také se zvětšuje její jaderný arzenál a zřejmě už zvládá technologii miniaturizace jaderných náloží, tak aby je mohly nosit rakety. Velkých úspěchů dosáhla i ve vývoji raket poháněných tuhým palivem, které není nutné před startem připravovat. Úspěšně otestovala jejich start i z ponorky. [celá zpráva]

„Je tu reálná možnost, že Severní Korea bude na konci prvního Trumpova období schopna zasáhnout Spojené státy jadernou raketou,“ řekla listu prezidentova bezpečnostní poradkyně Kathleen Troia  McFarlandová.

Národní bezpečnostní výbor už ukončil zhodnocení možností řešení severokorejských hrozeb, který byl zahájen po Trumpově inauguraci. Novinám Financial Times to oznámili dva lidé, kteří jsou s tématem obeznámeni. Jeden z nich řekl, že se hodnocení muselo urychlit, aby bylo hotové do návštěvy čínského prezidenta.

Vojenský úder není vyloučen, variant je více

Americká vláda nevylučuje ani preventivní úder na Severní Koreu, protože na stole jsou všechny možnosti, podotkl list. Podle mnoha expertů by k tomu Spojené státy potřebovaly čínskou podporu.

Bývalý analytik americké tajné služby CIA Dennis Wilder, který měl na starosti Čínu a sloužil jako poradce George Bushe pro Asii, listu řekl: „Prezident Trump se snaží tvrdě zatlačit na Čínu pomocí varování, co by mohlo následovat, kdyby nepomohla nebo se nepřipojila k USA při řešení problému. Signalizuje, že dalším krokem by byly další sankce (na Čínu). Už tu jsou sankce na čínské firmy a jedince, kteří spolupracují se Severní Koreou.“

Wilder naznačil, že by Trump mohl například tlačit, aby Čína nezaměstnávala Severokorejce, protože peníze jdou severokorejskému režimu. „Pak se dostáváte k dalším možnostem, které jsou kontroverznější, jako je tajná akce proti Severní Koreji třeba za použití kybernetiky.“

Čína už na KLDR tlačí, přestala odebírat severokorejské uhlí. KLDR ji vzápětí označila za americkou loutku. [celá zpráva]

Obavy z eskalace vzrostly poté, co americký ministr zahraničí Rex Tillerson při návštěvě Asie řekl ohledně KLDR: „Politika strategické trpělivosti skončila.“ [celá zpráva]

Znepokojená Čína

Také Čína dala najevo, že se obává rostoucího napětí. Čínský ministr zahraničí Wang I přišel s ideou, že by se Pchjongjang zřekl jaderných a raketových testů výměnou za to, že by Spojené státy ukončily svá cvičení v Jižní Koreji. To ale Spojené státy odmítly. Podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí Marka Tonera by nešlo o "životaschopné řešení”.

Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Čínský ministr zahraničí Wang I

Wang I varoval, že Korejský ostrov je jako „dva zrychlující se vlaky jedoucí proti sobě, a ani jedna strana nemá vůli ustoupit”. „Jsou obě strany skutečně připraveny na čelní srážku?“ otázal se ministr. [celá zpráva]

Trump ocenil i brexit

Ohledně schůzky s čínským prezidentem je však Trump optimistický. Doufá, že se mu podaří dosáhnout nějaké dohody, i když je vůči Číně velmi kritický kvůli čínskému obchodnímu přebytku a kurzu jüanu: „Mám velkou úctu k Číně. Nebyl bych koneckonců překvapen, kdybychom udělali něco velkého a dobrého pro obě země. Doufám v to.“

Trump se v rozhovoru vyjadřoval i k dalším tématům. Opět ocenil brexit, který podle něj bude skvělý pro Velkou Británii a velmi dobrý pro EU“. Nemyslí si však, že by měly odcházet další země: „Myslím, že takto to skutečně drží. Myslím, že po brexitu odvedly lepší práci.“

Reklama

Výběr článků

Načítám