Abe dorazil na Havaj 75 let od útoku, po kterém se Spojené státy zapojily do druhé světové války. Krátce po příletu zavítal na hřbitov příslušníků amerického vojska, kde položil věnec a uctil chvílí ticha americké vojáky padlé ve válce.

Ještě před příletem prohlásil, že chce svou návštěvou vyslat do světa poselství, že Japonsko nikdy nebude opakovat zvěrstva z minulých válek. Vyjádřil přitom naději, že jeho čin potvrdí usmíření mezi oběma zeměmi, které jsou nyní spojenci.

Abe na Havaji zavítal rovněž k památníku obětí nehody z roku 2001, kdy se japonská rybářská loď srazila s americkou ponorkou a zahynulo devět členů americké posádky.

Abe se stane prvním japonským úřadujícím premiérem, který se vydá na základnu Pearl Harbor, kde během útoku zemřelo přes 2400 amerických vojáků. Jeden z přeživších Alfred Rodrigues v pondělí agentuře AP řekl, že návštěvu vítá. Omlouvat se však podle něho není nutné.

„Válka je válka. V podstatě dělali, co se od nich čekalo, a my také. Necítím vůči nim žádnou zášť,” prohlásil americký veterán. Japonský premiér omluvu za činy tehdejšího vedení své země nechystá.