„Myslím si, že v USA existují nějaké problémy, takže se tam pojedu podívat na nového prezidenta,“ řekl v Ulanbátaru dalajlama novinářům, aniž by uvedl jakékoli podrobnosti.

Vyjádřil se k Trumpovým výrokům během předvolební kampaně: „Během voleb jsem někdy cítil, že kandidáti mají větší svobodu se vyjádřit. Jakmile jsou zvoleni, dostanou odpovědnost, odpovídá jejich práce realitě, takže nemám žádné obavy.“

Dodal, že USA jsou vedoucí zemí svobodného světa.

Donald Trump

Donald Trump

FOTO: Carlo Allegri, Reuters

Čínské ministerstvo zahraničí se podle agentury Reuters vyjádřilo k cestám tibetského duchovního vůdce po světě. Podle něj to dělá, aby se pokusil poškodit vztahy Číny s dalšími zeměmi: „Doufáme, že mezinárodní společenství může dál vidět jasně protičínskou a separatistickou podstatu dalajlamy a adekvátně a opatrně zacházet s tématy vztahujícími se k Tibetu,” řekl mluvčí ministerstva Keng Šuang.

Čína měla velké výhrady k plánované cestě do Mongolska a snažila se jí zabránit, leč marně. [celá zpráva]

Dalajlama se v červnu setkal s Barakem Obamou v Bílém domě navzdory výhradám Pekingu. Bylo to už jejich čtvrté neoficiální setkání za osm let.

Říjnová návštěva dalajlamy v ČR vyvolala na tuzemské politické scéně napětí, protože ho přijal ministr kultury Daniel Herman v budově ministerstva. [celá zpráva]