Jednalo se o největší protest v novém tisíciletí. V roce 2008 demonstrovalo 80 000 proti obnovení umožnit dovoz hovězího z USA. Podle agentury AP by mohlo dokonce jít o jedny z nejrozsáhlejších protestů v zemi od její demokratizace před 30 lety.

Demonstraci organizuje 1500 občanských skupin. Protestující se shromáždili před radnicí, ale zaplnili i třídu vedoucí až na náměstí před královským palácem.

K protestu se přidaly i všechny tři opoziční strany včetně silné Demokratické strany Koreje (DPK). Ta už v pátek požadovala odstoupení prezidentky. Lidová strana a Strana spravedlnosti vznesly tento požadavek už ve čtvrtek.

Bývalý vůdce DPK Mun Če-in vyzval, aby předala své pravomoci premiérovi.

Jihokorejci požadují v Soulu demisi prezidentky Pak Kun-hje

Jihokorejci požadují v Soulu demisi prezidentky Pak Kun-hje.

FOTO: Reuters

Prezidentka Pak Kun-hje čelí finančnímu skandálu, kvůli němuž úřady zadržely její dlouholetou přítelkyni Čche Son-sil a dva někdejší poradce. Ti jsou podezřelí, že s využitím svých vazeb na prezidentku nutili jihokorejské konglomerace, aby darovaly finanční prostředky neziskovým nadacím, které spravovali. Podle jihokorejských zdrojů ale zasahovala Čche Son-sil i do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci.

Čche Son-sil je dcerou náboženského představitele Čche Te-mina, který se stal mentorem Pak Kun-hje, když jí zabili matku. Stál v čele sekty Víra věčného života.

Masový protest proti prezidnetce v Jižní Koreji

Masový protest proti prezidentce v Jižní Koreji

FOTO: Reuters

Pak Kun-hje se za skandál dvakrát omluvila. Odmítla jakoukoli roli ve financování nadací či sekty spojené s přítelkyní i to, že by byla se sektou nějak spojena. [celá zpráva]

Ani to ale nezmírnilo hněv občanů. Její popularita klesla na historické minimum, podle průzkumu ústavu Gallup Korea ji podporuje už druhý týden jen pět procent oslovených lidí. Její strana Senuri má historicky nejnižší podporu 17 procent. Opoziční strana DPK má podporu 31 procenta a Lidová strana 13 procent.

Demonstranti v Jižní Koreji požadují demisi prezidentky Pak Kun-hje.

Demonstranti v Jižní Koreji požadují demisi prezidentky Pak Kun-hje.

FOTO: Kim Hong-ji, Reuters