„Ohlašuji svůj rozchod se Spojenými státy. Amerika prohrála,“ řekl Duterte na čínsko-filipínském podnikatelském fóru v Pekingu, jehož se zúčastnil i čínský vicepremiér Čang Kao-li.

Filipínský prezident dodal, že stojí také o dohodu s Ruskem: „Zařadil jsem se do vašeho ideologického proudu a možná pojedu také do Ruska hovořit s (prezidentem) Putinem. Řeknu mu, že proti světu stojíme tři - Čína, Filipíny a Rusko. Je to jediná cesta“.

Zaplaťte a budu zticha

Duterte vysílal signály o chystaném posílení vztahů s Čínou už dříve. Nejenže amerického prezidenta Baracka Obamu nazval zk...synem“, ostatně jako předtím i papeže Františka, ale také si například stěžoval, že USA odmítly prodat Filipínám některé typy zbraní, ale to nevadí, protože je ochotně poskytnou Rusko a Čína.

Číně pak jasně zahrál do karet, když prakticky ignoroval verdikt smírčího soudu v Haagu, jenž v červenci vyhověl Manile ve sporu s Pekingem o ostrovy v Jihočínském moři. [celá zpráva]

Duterte už během předvolební kampaně kritizoval pouze vlažné vztahy s Čínou a záhy po zvolení začal připravovat bilaterální jednání, přerušená od roku 2013, kdy Duterteho předchůdce v úřadu Benigno Noynoy Aquino pohnal spor o ostrovy před mezinárodní soud.

„Postavte mi železnici na Mindanau, z Manily na poloostrov Bicol… a zavřu hubu,“ prohlásil Duterte před časem navzdory tomu, že Američané mají s Filipínami dlouhodobě velmi úzké vztahy, poskytují jihoasijské zemi stovky miliónů dolarů ročně v podobě vojenské pomoci a spolu s Japonskem, které je pro Filipíny největším poskytovatelem zahraniční pomoci, jsou jejich nejvýznamnějším spojencem proti stále agresivnější Číně právě v Jihočínském moři.

Agentura Reuters ve čtvrtek upozornila, že na nynějším podnikatelském fóru v Pekingu se podle filipínského ministerstva obchodu počítá s uzavřením kontraktů v hodnotě 13,5 miliardy dolarů (3,3 biliónu korun).