Hlavní obsah

Jděte do pr... Filipínský prezident vulgárně odbyl kritiku europoslanců

21. 9. 2016, 14:00 – Manila

Představitelé Evropské unie už také pocítili hrubý jazyk filipínského prezidenta Rodriga Duterteho, který svými kontroverzními výroky již nepřímo počastoval také amerického prezidenta Baracka Obamu či papeže Františka. Duterte podle filipínského tisku v úterý vulgárně reagoval na kritiku EU kvůli jeho boji proti drogové kriminalitě.

Foto: ČTK/AP

Filipínský prezident Rodrigo Duterte

Článek

Poslanci Evropského parlamentu minulý týden projevili obavy z "mimořádně vysokého počtu zabitých během policejních operací v rámci intenzivnějšího boje proti trestné činnosti a protidrogové kampaně". V svém prohlášení také naléhají na filipínskou vládu, aby ukončila současnou vlnu mimosoudních poprav a zabíjení, zahájila jejich vyšetřování a vedla politiku v plném souladu s národními a mezinárodními závazky a dodržováním lidských práv.

Duterteho odpověď byla stručná. "Četl jsem odsouzení EU vůči mně. Řeknu jim, 'jděte do pr....'. Děláte to proto, abyste odčinili vlastní hříchy," řekl podle tamních médií Duterte před vládními úředníky ve městě Davao.

Duterte je obviňován, že podněcuje obyvatele, aby proti drogovým dealerům vzali zákon do vlastních rukou. Od 30. června, kdy Duterte nastoupil do úřadu, bylo při podobných incidentech zabito více než 2000 lidí.

Urazil i Obamu

V souvislosti s Obamou Duterte v místním jazyce tagalštině nedávno použil výraz "putang ina", což lze přeložit jako "zkur..syn". Tento výraz padl v Duterteho prohlášení pro média, v němž sliboval, že nehodlá akceptovat Obamovy otázky ohledně mimosoudního zabíjení osob podezřelých z obchodu s drogami a jejich užívání.

Vulgárně vynadal také papeži Františkovi za to, že během své návštěvy na Filipínách zablokoval dopravu v Manile.

Později se Duterte za své výroky vůči významným zahraničním státníkům vždy omluvil.

Reklama

Související články

Výběr článků