„Podle mých údajů je tam 235 000 migrantů, kteří čekají na příležitost jet do Itálie. A oni to udělají,” varoval v rozhovoru s italským deníkem Kobler. Letos připlulo do Itálie přes Středozemní moře z Libye na 128 000 migrantů.

Kobler upozornil, že k tomu přispívá chaos panující v Libyi po svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011, kdy spolu začaly bojovat jednotlivé kmeny.

V zemi se vytvořily dvě vlády a dva parlamenty, čehož využil Islámský stát a další radikální organizace. Letos byla ustavena po složitých jednáních vláda národní jednoty, jíž však minulý měsíc parlament nedal důvěru, a zemí táhne generál Chalífa Haftár, který má důvěru mezinárodně uznávaného parlamentu na východě země.

Jeho jednotky v minulých týdnech vybojovaly tři ropné terminály Rás Lanúf, As-Sidra a Zuvajtín, které drželi islamisté, a předaly je státní společnosti National Oil Corporation.

Problémem však podle Koblera není jen politická nestabilita v Libyi, ale také chudoba v zemích, odkud migranti do Libye a pak dále do Evropy přicházejí. „Mluvil jsem se Senegalci či lidmi z Guineje-Bissau a všichni mi řekli, že utíkají, protože doma nemají co jíst,” řekl zmocněnec OSN pro Libyi.