Nejhůře postižena jsou města na východě a jihu ostrova, včetně města Kao-siung, kde byly zrušeny veškeré domácí lety a množství mezinárodních. Kromě leteckého provozu je omezena i doprava po železnici na jihu Tchaj-wanu. V pohotovosti jsou čtyři tisíce tchajwanských vojáků a policistů.

Přívalové deště by podle meteorologů mohly způsobit sesuvy půdy a bleskové záplavy. Tchajwanské úřady se proto připravují na další možné evakuace. Úřady nařídily evakuaci 1500 lidí.

Tajfun rovněž pokácel sloupy elektrického vedení, jinde na dráty spadly stromy. To vedlo k přerušení dodávek proudu do 550 tisíc domácností, sdělilo středisko pro nouzové operace. "Škody způsobené tajfunem Meranti dále porostou," předpověděla mluvčí střediska.

Nejhorší škody se ale očekávají v Číně. Podle meteorologických modelů by bouře mohla zasáhnout provincie Kuang-tung a Fu-ťien. V případě, že se Meranti dostane do první jmenované provincie, může jít o nejhorší přírodní katastrofu svého druhu za posledních sedmačtyřicet let, varuje agentura Nová Čína.

Proudění větru u Tchaj-wanu a Číny Zdroj: windyty.com

„Tajfun se změnil na supertajfun za pouhých devět hodin. Ovlivňuje ho navíc další bouře Malakas, která je vzdálená tisíc kilometrů, takže předpovídat jeho pohyb je složité,“ řekl čínské tiskové agentuře meteorolog Čang Tung.

Červený poplach byl proto vyhlášen hned v šesti provinciích na jihovýchodě země. Živel by mohl zasáhnout mimo jiné i Šang-chaj.

Tchaj-wan už bičují silné vichry

Meteorologové předpokládají, že tajfun bude ve středu postupovat přes Luzonskou úžinu směrem k pevninské Číně. Panují obavy, že tam způsobí vážné problémy, protože v minulosti za sebou nechávaly tajfuny v Číně mnoho mrtvých.