„Na základě společné proklamace o vzájemném porozumění, uzavřené mezi Čínou a Ruskem, podniknou námořnictva obou zemí společné vojenské cvičení v relevantních oblastech mořského a vzdušného prostoru po názvem Společné moře 2016,“ uvedl podle listu The New York Times ve čtvrtek mluvčí čínského ministerstva obrany Jang Jü-ťun.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Nesdělil však žádné další informace nejen o velikosti ruského zapojení, ale ani o rozsahu manévrů. Podle agentury Nová Čína pouze zdůraznil, že rutinní cvičení není zaměřeno proti žádné další zemi. Dodal však, že zkušenosti získané při výcviku „zvětší schopnosti obou námořnictev společně odpovídat na námořní bezpečnostní hrozby“. To působí znepokojivě vzhledem k tomu, že Peking dříve uváděl, že bude své nároky v jihočínském moři hájit i vojensky.

I když v době vyhroceného sporu o Jihočínské moře vyvolávají manévry obavy, podle expertů nebude společné cvičení znamenat nějaký zvrat v rozdělení vojenských sil v oblasti. Spíše půjde o otevřenou deklaraci spolupráce Moskvy a Pekingu.

„Je předčasné dělat definitivní úsudek,“ řekla expertka na Čínu z Centra pro strategické a mezinárodní studie ve Washingtonu Bonnie Glaserová. „Přikláním se ale k tomu, že jde o jednu ze série čínských reakcí na verdikt, které mohou ukazovat odhodlání čínské komunistické strany bránit čínskou svrchovanost a odrazit tlak veřejnosti i armády.“ Podle jejího názoru manévry zapadají do čínské reakce na arbitráž.

Otázkou je, kde se manévry uskuteční, zdůraznil Taylor Fravel z Massachusettského technologického institutu. Pokud to bude u jižního pobřeží Číny nebo u ostrova Chaj-nan, nebude to tak kontroverzní, jako kdyby se konaly u sporných Spartlyho ostrovů, což by znepokojilo ostatní země v oblasti.

Rusko se už v roce 2014 přidalo k čínským námořním manévrům v jiné sporné oblasti, na kterou si země klade nároky - ve Východočínském moři, uvedl web cdanews.