„Všichni příslušníci amerického námořnictva zůstanou na základnách a bude jim zakázáno pití do té doby, než si všichni uvědomí dopady zodpovědného chování na americko-japonské spojenectví,“ citovala agentura Reuters z tiskového prohlášení velitele amerických sil v Japonsku Matthew Cartera.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Po celé dekády jsme se těšili ze silného vztahu k japonskému lidu. Je nezbytné, aby každý námořník rozuměl tomu, jak naše činy tento vztah ovlivňují, stejně jako americko-japonské spojenectví jako celek,“ stojí dále v tiskovém prohlášení.

Zákaz pití alkoholu se nevztahuje na příbuzné vojáků ani na kontraktory a další civilní zaměstnance amerických základen. Okolo 35 tisíc civilních zaměstnanců, ale dostalo pokyn, aby dodržovali pravidla „v duchu solidarity“.

Spojené státy mají v Japonsku 18 600 vojáků a jakýkoliv prohřešek poškozuje jejich image v očích japonské veřejnosti.

Smutek za zavražděnou

K poslednímu incidentu došlo v době, kdy na amerických základnách v Japonsku drží 30denní smutek, který byl vyhlášen poté, co vyšlo najevo, že se jeden z amerických civilních zaměstnanců základny v Okinawě zřejmě pokoušel ukrýt tělo zavražděné dvacetileté Japonky.

Americká armáda má v Japonsku početné posádky od druhé světové války. Občasné prohřešky amerických vojáků ale vyvolávají napětí. Nevážnější byl incident z roku 1995, kdy trojice vojáků znásilnila japonskou školačku.