Fejetonista Ťia Ťia, který ve svých sloupcích komentuje politické a sociální otázky, údajně před odletem řekl přátelům, že by se mu mohlo něco stát. I když tvrdí, že s dopisem nemá nic společného. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Dopis byl přetištěn tiskovou agenturou Watching, z jejích stránek byl ale následně stažen. Koloval také na čínských sociálních sítích.

„Zmizelí“ knihkupci

Na přelomu roku vzbudil velkou pozornost případ několika knihkupců, kteří v prosinci záhadně zmizeli v Hongkongu. Bojovníci za lidská práva poté obvinili Peking, že nechal knihkupce unést z Hongkongu do pevninské Číny.

Jejich knihkupectví Causeway Bay, jež spadá pod nakladatelství Mighty Current, totiž prodává materiály kritizující vedení v Pekingu.

Často také zveřejňuje informace o soukromém životě čínských vůdců a jejich rodin. V pevninské Číně jsou tyto materiály zakázány, ale čínští turisté je při návštěvě Hongkongu vyhledávají.

Někdejší britská kolonie Hongkong se sice v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, ve srovnání s pevninskou Čínou má ale stále jistou autonomii i svobodu slova.

Čtyři z pohřešovaných hongkongských knihkupců se koncem února objevili v televizi, kde se přiznali "k obchodování s ilegálními knihami". Podle expertů byla ale tato přiznání vynucená.