Hlavní obsah
Čínský prezident Si Ťin-pching Foto: Jason Lee, Reuters

Známý čínský fejetonista zmizel

Známý čínský fejetonista Ťia Ťia zmizel během své cesty z Pekingu do Hongkongu. Uvedly to BBC a agentura Reuters s odkazem na právníka pohřešovaného. Ten uvedl, že zmizení fejetonisty by mohlo souviset s publikací otevřeného dopisu vyzývajícího k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga.

Čínský prezident Si Ťin-pching Foto: Jason Lee, Reuters
Známý čínský fejetonista zmizel

Ťia Ťia žije v Pekingu a jeho žena o něm nic neví od úterý. Právě ona nahlásila, že ho pohřešuje. Fejetonista už dřív uvedl, že s dopisem proti prezidentovi nemá nic společného. Kdo je jeho autorem, není podle BBC jasné. Ťia ale varoval své bývalé kolegy před jeho zveřejněním.

Zmizení publicisty přichází v době, kdy panují otázky ohledně osudu pěti hongkongských knihkupců a vydavatelů, kteří obchodovali s knihami pojednávajícími o soukromém životě čínských vůdců. Loni byli nahlášeni jako nezvěstní a pak se za nejasných okolností objevili ve vazbě v pevninské Číně. [celá zpráva]

Fejetonista Ťia Ťia zpodobněný kreslířem s textem uvádějícím, že je pohřešovaný. 

Fejetonista Ťia Ťia, který pravidelně píše pro zpravodajský server Tencent Online, měl v úterý večer nastoupit v metropoli Pekingu do letadla mířícího do Hongkongu. Před tím se naposledy ozval manželce.

Nepřišel za známým ani na schůzku

Podle plánu měl v noci dorazit do bytu svého přítele, tam se ale neukázal. Nepřišel ani ve středu na dohodnutou schůzku v době oběda. Čínské úřady jeho zmizení zatím nekomentovaly a není jasné, zda je ve vazbě.

„Nevíme, kdo ho kam odvedl ani proč. Je velká pravděpodobnost, že se tak stalo na letišti," prohlásil právník sloupkaře Jen Sin.

Ťia údajně před odletem řekl svým přátelům, že by se mu mohlo něco stát, protože varoval své bývalé kolegy kvůli dopisu adresovanému prezidentovi Si Ťin-pchingovi.

Dopis byl přetištěn tiskovou agenturou Watching, z jejích stránek byl ale následně stažen. Koloval ale také na čínských sociálních sítích. Ťia, který často ve svých sloupcích komentuje politické a sociální otázky, uvedl, že nemá s dopisem nic společného.

Tažení čínské vlády proti kritikům režimu se vystupňovalo poté, co k moci nastoupil stávající prezident Si Ťin-pching. Uvězněny byly desítky aktivistů, novinářů, právníků a dalších osobností.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků