"Počet úmrtí slonů na otravu kyanidem je alarmující," uvedla zástupkyně parku. Jed nastražený pytláky navíc často pozřou i jiná zvířata.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Nadále tlačíme na úřady, aby udělovaly lidem za držení kyanidu pokuty v takové výši, která by je odradila," uvedla mluvčí parku Caroline Washayová.

Strážci našli těla slonů v západní části rezervace Hwange. Zajistit se jim na místě podařilo 35 klů. Pytláci si tak podle všeho odnesli pouze tři kly. Mezi mrtvými slony jsou i mláďata, kterým dlouhé kly žádané na černém trhu ještě nenarostly.

Kromě zpřísnění postihů by chtěl park proti trávení slonů bojovat rovněž speciálně vycvičenými psy z Jihoafrické republiky a nasazením bezpilotních letounů.

Letos už pytláci otrávili 300 slonů

Před méně než dvěma týdny otrávili pytláci nedaleko hranic parku Hwange 26 slonů. Jed byl údajně napuštěný v pohozených pomerančích. Stejnou smrtí zahynulo za poslední čtyři týdny už přes 60 kusů těchto vzácných zvířat.

Během celého loňského roku otravě kyanidem podlehlo v Zimbabwe přes 300 slonů, většina v okolí vodních zdrojů.