Krátce po útoku vyšlo najevo, že někteří se vrhali proti útočníkovi s holýma rukama v zoufalé snaze zabránit krveprolití – dokonce vytvořili lidský řetěz, který měl střelci s kalašnikovem zabránit ve vstupu do luxusního hotelu. Na teroristu křičeli a házeli kamení. Rizkí se k nim přiblížil, zavolal však, že na ně útočit nebude a že mají jít domů.

„Myslím, že jsme jednali zcela instinktivně. Prorok učí, že máme chránit své hosty. To je pro mě pravý význam islámu. Mrštil jsem po Rizkím mobilem – to byla jediná věc, kterou jsem měl v ruce,“ říká manažer Muhammad Dabou (37).

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Amatérské záběry natočené po útoku na turisty v Tunisku

 

Místo medaile ztráta práce

„Žádné medaile za statečnost za to však hrdinné číšníky nečekají. Naopak, příští týden většina z nich bude bez zaměstnání,“ napsal reportér deníku The ­Guar­dian Chris Stephen.

Hotely se totiž vyprazdňují tak rychle, že pro sezónní zaměstnance nebude práce.

Operátoři sice odmítají upřesnit, kolik lidí ruší dovolené, ale prázdné hotely na pláži poskytují podle Guardianu dostatečně výmluvné svědectví. Odhady hovoří o devíti až dvaceti tisících britských turistů, kteří bezprostředně po útoku odletěli či zrušili dovolenou.