Pan ve středu uvedl, že Severní Korea informovala OSN, že změnila své rozhodnutí a zrušila pozvání na návštěvu komplexu. Vysvětlení, proč své rozhodnutí na poslední chvíli změnila, KLDR neposkytla, napsala agentura AP.

"Brzy ráno nás úřady Korejské lidově demokratické republiky informovaly prostřednictvím svých diplomatických kanálů, že změnily své rozhodnutí, podle kterého jsem mohl navštívit průmyslový komplex Kesong," uvedl Pan. Pan měl být třetím sloužícím šéfem OSN, který by navštívil Severní Koreu.

Pan Ki-mun se narodil na jihu Korejského poloostrova. V letech 2004 - 2006, tedy v letech intenzivních jednání zaměřených na ukončení severokorejského jaderného programu, byl ministrem zahraničí Jižní Koreje.

Průmyslový komplex Kesong, založený roku 2003 na území KLDR a financovaný převážně Jižní Koreou, je symbolem spolupráce obou Korejí z dob sbližování.
V roce 2013 byla zóna pět měsíců uzavřena kvůli vyhrocení vztahů na poloostrově v důsledku série severokorejských jaderných testů.
Korejský poloostrov je technicky stále ve válečném stavu, válka obou korejských států v 50. letech minulého století skončila jen příměřím a nikoli mírovou smlouvou.
Naposledy navštívil KLDR šéf OSN Butrus Butrus-Ghálí v roce 1993, uvedla agentura Reuters.