Pláč dítěte zaslechli v neděli ráno cyklisté, kteří jeli po silnici v Quaker´s Hill kolem kanálu. „Nejdřív jsme mysleli, že je to kotě, ale když jsme sesedli z kola, bylo jasné, co to je – pláč nemluvněte,” řekl David Otte deníku The Daily Telegraph. Bylo třeba šesti mužů včetně tří hasičů, aby se podařilo odklopit 200 kilogramů vážící betonový poklop zakrývající kanál.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dítě bylo převezeno do nemocnice. „Bylo podvyživené,“ uvedl inspektor David Lagas. Týden starý chlapeček je ve vážném, ale stabilizovaném stavu.

„Policie předpokládá, že se dítě narodilo minulé pondělí 17. listopadu a v úterý se ocitlo v odpadní rouře,” uvedla ve zprávě. Podle vyšetřovatelů matka zřejmě dítě prostrčila úzkým otvorem nahoře a to pak spadlo na dno. Dodali, že nevědí, jak dokázalo přežít bez potravy ve 2,5 metru hlubokém kanálu. Mohlo tomu pomoci, že v Sydney týden nepršelo a kanál byl vyschlý.

Novorozenec nalezený v kanálu v Sydney na snímků police Nového jižního Walesu

Novorozenec nalezený v kanálu v Sydney na snímku policie Nového Jižního Walesu

FOTO: ČTK/AP

Podle gynekologa a porodníka Andrewa Pescea může podobné utrpení u dítěte způsobit dlouhodobé problémy, jako je například poškození mozku.

„Myslím, že o moc déle už by nepřežilo, pokud by nezačalo dostávat potravu,” dodal. Zdraví novorozenci podle jeho slov mají rezervy, aby se vyrovnali s relativní podvýživou. Často ztratí až deset procent porodní váhy, protože matkám může trvat i několik dní, než se jim vytvoří dostatek mléka pro kojení.

Třicetileté matce z Quaker´s Hill, kterou policie vystopovala pomocí nemocničních záznamů, hrozí v případě odsouzení až 25 let vězení. Před soudem má poprvé stanout v pátek. Momentálně je v nemocnici poté, co si při výslechu stěžovala na zdravotní potíže. Nevylučují ani poporodní depresi nebo laktační psychózu.