Právní bitvu vede rodina s následovníky gurua, jehož majetek se odhaduje v přepočtu na tři miliardy korun. Podle manželky a syna zemřel guru na konci ledna, ale jeho následovníci tvrdí, že je ve stavu sámadhí, což je nejvyšší stav mysli. Odmítají vydat rodině jeho tělo ke kremaci. Uchovávají je v lednici v ašrámu ve městě Džalandhár ve státě Pandžáb.

Zatímco příbuzní uvádějí, že sedmdesátiletý muž podlehl infarktu, jeho následovníci tvrdí, že upadl do hluboké formy meditace, která jej vede k sebeuvědomění. V prohlášení sekty stojí: „Šrí Ašutoš Maharádž je od 29. ledna 2014 ve stavu sámadhí.“

Při sámadhí se z mysli vypudí všechny vnější vjemy. Pandžábská policie už jeho smrt potvrdila, ale soud odmítl tuto její zprávu verifikovat s tím, že je to duchovní otázka a není možné nutit guruovy následovníky, aby uvěřili, že je mrtvý.

Boj o majetek?

Sami jsou přesvědčeni, že se Ašutoš Maharádž ještě probere, protože mnohokrát dlouho meditoval bez hnutí za mrazu v Himálaji.

Podle jeho syna ale sekta odmítá uznat smrt zakladatele, aby si udržela kontrolu nad jeho majetkem.

Guru ji založil v roce 1983 s cílem dosáhnout světového míru pomocí vlastního probuzení. Jeho vysněný svět měl být plný pravdy, práva a bratrství, čehož mělo být dosaženo „věčnou vědou sebeuvědomění“.

Sekta, která má tisíce následovníků na celém světě vlastní rozsáhlé majetky v Indii, USA, Jižní Americe.